Angajatii Senatului isi incep week-end-ul mai devreme

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Chiar daca sediul Senatului va fi chiar in mijlocul evenimentelor la mitingul prilejuit de vizita presedintelui american, conducerea acestei camere legislative nu este cuprinsa de febra pregatirilor.

Chiar daca sediul Senatului va fi chiar in mijlocul evenimentelor la mitingul prilejuit de vizita presedintelui american, conducerea acestei camere legislative nu este cuprinsa de febra pregatirilor. Aceasta, mai ales pentru ca tot ce misca pe subiectul Bush este de resortul Guvernului si al serviciilor secrete. Ieri, cladirea fostului CC arata ca intr-o zi obisnuita, lipsind din peisaj lozincile frumos colorate cu care este impodobit Palatul Victoria. Singurele obiecte care amintesc ca, peste trei zile, cel mai puternic om de pe Terra va privi spre balconul din care, inainte vreme, obisnuia sa vorbeasca Nicolae Ceausescu sunt patru steaguri tricolore impecabil spalate si calcate, plantate in respectivul balcon. Sepepistul de la intrarea principala a Senatului habar nu are despre vreun plan de decorare a cladirii. "Si daca o sa se puna ceva, e destul timp...", spune omul, alene. Pe parcursul prezentei lui Bush in Piata Revolutiei, Senatul va fi populat doar cu baieti de la serviciile secrete americane si romanesti si cu... ziaristi. Sala Verde va fi transformata in centru de presa ad hoc pentru gazetarii acreditati la marele eveniment, iar senatorii au primit ordine precise sa stea departe de cladire. Cat despre angajatii institutiei, acestia au "interzis" in Senat inca de vineri, zi in care se vor bucura de odihna. De altfel, de mai bine de o saptamana, echipe mixte ale SRI, SPP si Secret Service-ului american purica discret toate cotloanele cladirii, ca nu cumva, sambata, sa apara vreo surpriza neplacuta.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite