Performanţă excepţională reuşită de Ianis Hagi în Scoţia! Clasamentul în care românul este liderul absolut

0
Ianis

Mijlocaşul ofensiv al celor de la Glasgow Rangers a devenit, duminică, cel mai bun pasator decisiv din prima ligă scoţiană.

În etapa 36-a a primei ligi din Scoţia, Rangers a învins-o la scor pe marea rivală, Celtic, 4-1. Ianis a fost rezervă şi chiar dacă a intrat pe teren în minutul 84, a avut timp suficient să se facă remarcat. În prelungirile meciului, în minutul 90+2, mijlocaşul ofensiv a livrat pasa decisivă la golul care a închis tabela, realizare în urma căreia Ianis Hagi a ajuns la 10 assist-uri în acest sezon şi a devenit cel mai bun pasator din campionatul Scoţiei!

De asemenea, în cele 31 de meciuri jucate în Premiership, românul a reuşit să marcheze de şase ori, a creat alte 22 de şanse de gol şi a ajuns la un procentaj al paselor reuşite de 81% (1470 pase complete, 383 greşite).