Parma, în derivă! Cum a caracterizat presa din Italia evoluţia românului în meciul pierdut cu AC Milan

Parma, cu Dennis Man integralist, a bifat încă un rezultat negativ în Serie A şi şansele de salvare de la retrogradare sunt tot mai firave.

Ştiri pe aceeaşi temă

Sâmbătă seara, jucătorul pentru care italienii au plătit 13.000.000 de euro celor de la FCSB, nu şi-a putut ajuta prea mult echipa în eşecul de pe teren propriu, 1-3, cu AC Milan, în etapa 30 a campionatului italian.

Milan a deschis repede scorul, Rebic ‘8, şi şi-a dublat avantajul chiar înainte de pauză, Kessie ’44. Ibrahimovici a fost eliminat în minutul 60, iar gazdele au început să spere într-un rezultat pozitiv după ce au redus din handicap, 6 minute mai târziu, prin Gagliolo. Egalarea nu doar că nu s-a produs, dar milanezii au mai înscris o dată în minutele de prelungire, Leao ‘90+4.

Dennis Man a avut o evoluţie modestă, în nota echipei, singurul său şut cadrat, din trei încercări,  fiind caracterizat de presa drept "pasă la portar".  ”A avut primul şut pe poartă al meciului, dar a fost doar o pasă la Donnarumma. În unele ocazii a încercat să producă pericol în defensiva Milanului, însă fără succes”, au scris italienii de la Tuttomercatoweb, care i-au acordat românului o notă mediocră, 5.5.

În urma acestui rezultat, Parma a rămas pe penultimul loc în Serie A cu 20 de puncte, motiv pentru antrenorul Roberto D'Aversa să aibă un discurs dur la adresa elevilor săi. ”În prima repriză am fost timizi, nu am jucat nimic, nu am arătat ca o echipă care vrea să se salveze de la retrogradare. Şi nu putem primi astfel de goluri, am pierdut meciul din start. Dacă aş fi putut, i-aş fi scos din teren pe majoritatea titularilor. Degeaba a rămas Milan în 10 după eliminarea lui Ibrahimovic, nu am avut opţiuni ofensive pe banca de rezerve pentru a forţa în atac”, a declarat antrenorul Parmei după meci, citat de digisport.ro

Celălalt român de la Parma, Mihăilă, nu a făcut parte din lot, fiind accidentat, în timp ce Tătăruşanu a fost doar rezervă la Milan

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: