Mircea Lucescu, erou în Ucraina: Ce urmează după calificarea fabuloasă cu Dinamo Kiev

0
Lucescu

Mircea Lucescu face minuni cu Dinamo Kiev, o formaţie care tocmai a bifat doar al doilea meci oficial din decembrie încoace!

Intrat în competiţie în turul II preliminar al Ligii Campionilor, tehnicianul de 76 de ani a dat lovitura, miercuri seară, la Istanbul.

Pentru că, după o remiză albă, la Łódź (Polonia), în meciul considerat de pe teren propriu, a reuşit să treacă de Fenerbahce în returul de la Istanbul. În confruntarea cu vicecampioana Turciei, scorul a fost egal, 1-1, după timpul regulamentar. În prelungiri, Dinamo Kiev a marcat golul calificării, prin Karavaev (114), câştigând cu 2-1 în faţa unui adversar care a jucat în zece oameni din minutul 53, după eliminarea lui Yüksek.

În turul III preliminar al Ligii Campionilor, Dinamo Kiev va întâlni Sturm Graz, vicecampioana Austriei. Prima manşă va fi tot la Łódź, la data de 3 august, în timp ce returul se va juca şase zile mai târziu pe terenul austriecilor.