Junioarele U 15 şi juniorii U 19 la tenis de masă sunt noii campioni ai Europei

0
Lotul României de la Campionatul European de Tenis de Masă Juniori 2022 FOTO: FRTM

Juniorii români sunt noii campioni ai Europei la tenis de masă. Fetele de la U 15 şi băieţii de la U19 au câştigat finalele disputate împotriva sportivilor Poloniei. Echipa de Junioare U19 este vicecampioană.

Tenismenii români au jucat trei finale (la fete U 15, fete U19 şi băieţi U19) din patru, câştigând două dintre ele.

Echipa de Junioare II (U15), formată din  Bianca Mei-Roşu, Alesia Sferlea, Cristina Sîngeorzan, Andreea Jifcu, este noua campioană a Europei. Fetele au învins cu scorul de 3-2 echipa Poloniei.

Juniorii 1 (U19) au câştigat tot cu scorul de 3-2 şi tot împotriva Poloniei. Noii campioni la această categorie sunt: Darius Movileanu, Iulian Chiriţa, Eduard Ionescu, Andrei Istrate, Dragoş Bujor.

Echipa de fete U19, care în 2021 a câştigat finala europeană, a încheiat competiţia pe locul II. Vicecampioanele sunt: Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia, Camelia Mitrofan, Evelyn Ungvari, Andrea Teglas.

Juniorii României au jucat trei din cele patru finale pe echipe ale Campionatului European de Juniori care se desfăşoară, în perioada 6-15 iulie, la Belgrad.

Antrenorii fetelor sunt Anamaria Sebe, Elena Sebe, Mihaela Steff, Viorel Filimon, Alexandru Dincă şi Bogdan Albescu, băieţii fiind pregătiţi de Mădălin Ionaşcu şi Emilian Bulbuc.

Parcursul sportivilor români poate fi consultat AICI.

Echipa

Vă recomandăm să citiţi şi:

Vlad Stancu a adus României a noua medalie la CE de nataţie pentru juniori: argint la 400 m liber