JO de la Soci: Două schioare au terminat cursa la egalitate de timp, pe locul 1! Ambele au primit "aurul". Românca Edit Mikloş a luat locul 7 pentru Ungaria

JO de la Soci: Două schioare au terminat cursa la egalitate de timp, pe locul 1! Ambele au primit

Dominique Gisen şi Tina Maze împart locul 1 FOTO Reuters

În schi, timpii se calculează la zecimi de secundă. Tocmai de aceea, nu s-a întâmplat niciodată ca doi sportivi să câştige aceeaşi cursă olimpică de schi alpin.

Ştiri pe aceeaşi temă

Până azi dimineaţă, când elveţianca Dominique Gisen şi slovena Tina Maze au reuşit performanţa de a încheia cursa de coborâre în 1 minut, 41 de secunde şi 57 de zecimi. Ambele au primit medalia de aur, în vreme ce Lara Gut (Elveţia) a luat doar bronzul. Pentru Slovenia, este prima medalie de aur din istorie la o Olimpiadă. .

Edit Mikloş, sportiva care a renunţat în 2011 să mai participe pentru România, alegând Ungaria, a încheiat cursa pe un senzaţional loc 7. În urmă cu 4 ani, la Vancouver, sportiva nsăcută în Miercurea Ciuc a concurat pentru România.

Ania Minica Caill (România) a ratat o poartă şi a fost descalificată.

Imagini din aceeasi galerie
  • Germanul Eric Frenzel sărbătorește victoria pe podium, după ce a cucerit titlul olimpic la combinata nordică FOTO Reuters. Medalia de argint a fost câştigată de japonezul Akito Watabe (stânga), în timp ce norvegianul Magnus Krog (dreapta) a obţinut medalia de bronz. Combinata nordică aduce împreună proba de sărituri cu schiurile de pe trambulina normală şi cea de schi fond 10 km FOTO Reuters