Halep şi-a aflat adversara pentru optimi la Australian Open: i-a refuzat un trofeu în 2019. Ce a spus Simona despre meci

Simona Halep se pregăteşte pentru un duel în optimi cu o sportivă clasată pe locul 17 WTA, Elise Mertens.

Belgianca Elise Mertens, cap de serie 16, este adversara Simonei Halep pentru optimile de la Australian Open. Sportiva în vârstă de 24 de ani a avut nevoie de aproape două ore de joc pentru a o învinge pe americanca CiCi Bellis, locul 600 WTA în acest moment, scor 6-1, 6-7(5), 6-0.

Simona Halep şi Elise Mertens se vor înfrunta pentru a patra oară, palmaresul direct fiindu-i favorabil româncei, 2-1. Ultima victorie i-a revenit însă belgiencei, în finala de la Doha de anul trecut (3-6, 6-4, 6-3), după două succese repurtate de eleva lui Darren Cahill pe zgură, în 2018 (Madrid şi Roland Garros - cu maxim trei game-uri cedate în set).

„Am jucat de destule de ori ca să ştiu cum joacă şi ce trebuie să fac. Dar, sinceră să fiu, nu m-am gândit deocamdată la acest meci. Voi fi pregătită. Chiar dacă joacă grozav, eu voi fi acolo, pregătită“, a declarat Halep despre Mertens, la conferinţa de presă, anticipând duelul direct.

Românca s-a referit şi la finala de Doha: „Ţin minte că aveam avantaj de un set şi break, că a luptat, că luptă tot timpul şi nu renunţă niciodată. Este rapidă şi joacă aproape de linia de fund a terenului“.

Simona Halep va reveni pe teren în noaptea de duminică spre luni pentru duelul cu Mertens, la o oră ce va fi anunţată ulterior de organizatori.