Halep, de pe altă planetă: Simona a surclasat-o pe Cîrstea şi urmează un sfert în care e mare favorită

0
Halep

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) şi-a arătat, încă o dată, clasa superioară, incomparabilă cu restul româncelor aflate în circuit. În optimile de la Indian Wells, în duelul cu Sorana Cîrstea (31 de ani, 27 WTA), „Simo“ a făcut o demonstraţie de forţă.

Simona Halep a ajuns la 18 victorii în 19 meciuri cu româncele care i-au ieşit în cale, în circuitul WTA, începând din 2010. E o statistică zdrobitoare, care vorbeşte de la sine despre diferenţa care există între „Simo“ şi conaţionalelor ei.

Marţi seară, în optimile de la Indian Wells, această diferenţă de clasă a fost la fel de evidentă ca şi în precedentele partide în care Halep a jucat în compania unei românce. Şi atenţie: la Indian Wells, de partea cealaltă a fileului s-a aflat Sorana Cîrstea. Adică, o sportivă admirabilă, în mare formă, la rândul ei, care îşi trăieşte a doua cea mai bună perioadă din carieră.

În faţa lui Halep însă, „Sori“ a fost suclasată complet, în primul set. Dovadă şi faptul că „Simo“ a rezolvat lucrurile, în 33 de minute: 6-1!

Setul doi a început mai bine pentru Cîrstea. Cu un break la 30, consolidat imediat cu un game luat, la 15: 2-0. Degeaba însă! Simona a ieşit din impas, fără prea mari emoţii: 2-2. Aflată pe val, Halep şi-a continuat marşul spre calificare, iar inevitabilul s-a produs după o oră şi 23 de minute: victorie Halep, scor 6-1, 6-4.

În sferturi, Halep va porni, din nou, cu prima şansă. Pentru că, pe fondul marilor surprize de la Indian Wells, unde favoritele au căzut pe capete, Simona o va întâlni pe Petra Martic (79 WTA).

Cu Martic, o sportivă din Croaţia în vârstă de 31 de ani, Halep are 2-1 la meciurile directe:

*2018 (Indian Wells, hard): 6-4, 6-7, 6-3 Halep

*2015 (Guangzhou, hard): 6-4, 6-2 Halep

*2011 (Copenhaga, hard): 6-3, 5-7, 7-5 Martic

CITEŞTE ŞI:

Halep, în culmea fericirii: Cum a sărbătorit victoria cu Sorana Cîrstea, la Indian Wells VIDEO

Halep şi-a aflat adversara din sferturi: A bătut-o pe Emma Răducanu şi e pe val, la Indian Wells

Cîrstea, învinsă de Halep şi dezinteresată de revenirea în echipa României: Mesajul Soranei spune totul

Halep, tot mai aproape de Top 20: Cîrstea, perspective excelente. Cum arată clasamentul live

Halep trăieşte visul californian: Simona a explicat cum de se descurcă atât de bine, la Indian Wells

179.940  de dolari va primi Simona Halep pentru calificarea în sferturile de la Indian Wells.     94.575  de dolari va primi Sorana Cîrstea pentru accederea în optimile de la Indian Wells, cel mai bun rezultat pe care l-a avut la acest turneu până acum.