Halep şi-a aflat adversara din sferturi: A bătut-o pe Emma Răducanu şi e pe val, la Indian Wells

0
Petra Martic

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) profită din plin de faptul că, la Indian Wells, tabloul s-a cam golit de favorite, după o serie de surprize uriaşe, în primele zile. Chiar dacă porneşte cu prima şansă, în sferturi, ea va avea un meci dificil, în următoarea fază.

Simona Halep e în sferturile turneului de la Indian Wells, după o victorie categorică, fără emoţii, cu Sorana Cîrstea despre care „Adevărul“ a scris aici.

Deja, „Simo“ se apropie de Top 20 şi, în cazul în care va lua trofeul în California, ea va fi aproape de Top 10 chiar, începând de luni, după cum „Adevărul“ a explicat aici.

Deocamdată, în sferturile de la Indian Wells, Halep o va întâlni pe Petra Martici (Croaţia, 31 de ani, 79 WTA). Vorbim despre o adversară în faţa căreia „Simo“ are 2-1 în meciurile directe, după cum se poate vedea mai jos:

*2018 (Indian Wells, hard): 6-4, 6-7, 6-3 Halep

*2015 (Guangzhou, hard): 6-4, 6-2 Halep

*2011 (Copenhaga, hard): 6-3, 5-7, 7-5 Martic

În drumul ei spre sferturile de la Indian Wells, Martic a trecut, pe rând, de Bondar (75 WTA), Zidansek (22 WTA), Emma Răducanu (13 WTA) şi Samsonova (32 WTA). Trei dintre meciuri au fost câştigate în minimum de seturi! Doar cu Emma Răducanu, Petric s-a chinuit ceva, câştigând după două ore şi 49 de minute: 6-7, 6-4, 7-5.

Dacă Halep va trece de Martici, în semifinale, va întâlni una dintre următoarele adversare: Swiatek (4 WTA), Kerber (16 WTA), Dart (122 WTA), Keys (29 WTA).