Gabriela Ruse a ajuns în semifinalele turneului de la Palermo, după ce a învins-o în două seturi pe Lucia Bronzetti

Gabriela Ruse / FOTO Arhivă

Elena-Gabriela Ruse (locul 211 WTA a învins-o pe Lucia Bronzetti (locul 190 WTA), 6-4, 7-5, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Palermo.

Meciul a început cu trei break-uri, dintre care două reuşite de Ruse, care şi-a păstrat apoi avantajul până la finalul setului, adjudecat cu 6-4. În actul secund, Gabriela a început cu break, dar apoi Bronzetti a întors scorul (3-1). A urmat o altă serie de trei ghemuri, de data aceasta a româncei (3-4), dar Bronzetti a câştigat contra serviciului, iar apoi a făcut 5-4. Ruse a egalat şi apoi a făcut un nou break, încheind meciul cu 7-5.

În semifinale, sportiva din România va juca împotriva franţuzoaicei Oceane Dodin, cea care a trecut în sferturi de Jaqueline Cristian, 6-7 (6), 6-3, 6-4.

Dodin a câştigat singurul meci direct cu Ruse, în 2016, în optimi la Koksijde (Belgia), cu 6-4, 5-7, 6-3.

Ruse s-a calificat în sferturi după ce Jil Teichmann (55 WTA) a fost nevoită să abandoneze din cauza unei accidentări.

Gabriela Ruse este într-o formă de excepţie. Cu victoria de vineri împotriva jucătoarei italiene, românca se află la un şir de 12 victorii consecutive.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: