CFR Cluj s-a distrat cu ultima clasată! Ardelenii egalează FCSB înaintea marelui derby

0
omrani

CFR Cluj a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Poli Iaşi, în etapa a 27-a a Ligii I al fotbal.

Gazdele au deschis scorul în finalul primei reprize, după un şut al lui Chipciu (44) din afara careului mare. Clujenii  şi-au dublat avantajul peste doar 3 minute prin Omrani - foto (45+2), după o execuţie din mijlocul suprafeţei de pedeapsă. Rezultatul final a fost stabilit de Deac, mijlocaşul ardelenilor reuşind dubla după pauză (67 şi 87).

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Sandomierski - Susici (Ciobotariu 70), Vinicius, A. Burcă, Latovlevici - C. Deac, Bordeaianu, Itu (Carnat '76) - Gîdea (Chipciu '13), Omrani (Pereira '76), A. Păun (Sigurjonsson '76). Antrenor Edward Iordănescu (nu a stat pe bancă, fiind suspendat);

Poli Iaşi: Brănescu - Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Buşu - R. Popa (Acosta '46), Vanzo - Calcan, D. Flores (Platini '46), A. Stan (Vega '4, De Iriondo '70) - Duranovici. Antrenor Nicolo Napoli.

Lider în clasament este FCSB, cu 60 de puncte, urmată de CFR Cluj, tot cu 60 de puncte, şi de CS U Craiova, cu 53 de puncte. Poli Iaşi rămâne pe ultima poziţie în clasament, cu 16 puncte.

FCSB ŞI CFR Cluj se vor întâlni etapa viitoare pe terenul bucureştenilor.