Cei mai slabi dintre cei mai buni: Cele opt naţionale care au părăsit Euro 2020

Cei mai slabi dintre cei mai buni: Cele opt naţionale care au părăsit Euro 2020

Rusul Dzyuba se întoarce acasă

Turneul final are un format extrem de permisiv: se califică 24 de naţionale dintre care doar opt sunt eliminate, după faza grupelor.

Ştiri pe aceeaşi temă

În momentul în care UEFA a mărit numărul de echipe la Campionatele Europene, de la 16 la 24 (Euro 2012 a fost ultima ediţie cu 16 naţionale), s-a spus că România va ajunge la fiecare ediţie, de acum înainte.

Ceea ce nu s-a întâmplat, după cum se vede acum. Ba mai mult, inclusiv Euro 2016 a fost un turneu pe care l-am prins, cu chiu cu vai, cu o singură victorie, în ultimele cinci etape din preliminarii, cea din Feroe!

Revenind la Euro 2020, pentru mulţi, adevărata competiţie începe abia de acum, din optimi încolo. Pentru că, la ce sistem de calificare există în faza grupelor, e şi greu să nu ajungi în optimi! De altfel, după faza grupelor, doar opt naţionale au părăsit competiţia:

*Şase echipe care au terminat pe ultimul loc, în grupele lor: 

Turcia (0 puncte)
Rusia (3 puncte)
Macedonia de Nord (0 puncte)
Scoţia (1 punct)
Polonia (1 punct)
Ungaria (2 puncte)

*Două echipe care au terminat pe locul trei, în grupele lor: 

Finlanda (3 puncte, golaveraj -2)
Slovacia (3 puncte, golaveraj -5)

Euro 2020, tabloul optimilor
 
*Amsterdam, 26 iunie, ora 19.00: Ţara Galilor - Danemarca
 
*Londra, 26 iunie, ora 22.00: Italia - Austria
 
*Budapesta, 27 iunie, ora 19.00: Olanda - Cehia
 
*Sevilla, 27 iunie, ora 22.00: Belgia - Portugalia
 
*Copenhaga, 28 iunie, ora 19.00: Croaţia - Spania
 
*Bucureşti, 28 iunie, ora 22.00: Franţa - Elveţia
 
*Londra, 29 iunie, ora 19.00: Anglia - Germania
 
*Glasgow, 29 iunie, ora 22.00: Suedia - Ucraina
 
 
Euro 2020, faza grupelor, ultima etapă
 
Grupa A
 
Duminică
 
Elveţia - Turcia 3-1
 
Italia - Ţara Galilor 1-0
 
Clasament
1. Italia 3 3 0 0 7-0 9
2. Ţara Galilor 3 1 1 1 3-2 4
3. Elveţia 3 1 1 1 4-5 4
4. Turcia 3 0 0 3 1-8 0
 
Grupa B
 
Luni
 
Danemarca - Rusia 4-1
 
Finlanda - Belgia 0-2
 
Clasament
1. Belgia 3 3 0 0 7-1 9
2. Danemarca 3 1 0 2 5-4 3
3. Finlanda 3 1 0 2 1-3 3
4. Rusia 3 1 0 2 2-7 3
 
 
Grupa C
 
Luni
 
Olanda - Macedonia de Nord 3-0
 
Ucraina - Austria 0-1
 
Clasament
1. Olanda 3 3 0 0 8-2 9
2. Austria 3 2 0 1 4-3 6
2. Ucraina 3 1 0 2 4-5 3
4. Macedonia de Nord 3 0 0 3 2-8 0
 
Grupa D
 
Marţi
 
Scoţia - Croaţia 1-3
 
Anglia - Cehia 1-0
 
Clasament
1. Anglia 3 2 1 0 2-0 7
2. Croaţia 3 1 1 1 4-3 4
3. Cehia 3 1 1 1 3-2 4
4. Scoţia 3 0 1 2 1-5 1
 
Grupa E
 
Ieri
 
Spania - Slovacia 5-0
 
Suedia - Polonia 3-2
 
Clasament
1. Suedia 3 2 1 0 4-2 7
2. Spania 3 1 2 0 6-1 5
3. Slovacia 3 1 0 2 2-7 3
4. Polonia 3 0 1 2 4-6 1
 
Grupa F
 
Ieri
 
Portugalia - Franţa 2-2
 
Germania - Ungaria 2-2
 
Clasament
1. Franţa 3 1 2 0 4-3 5
2. Germania 3 1 1 1 6-5 4
3. Portugalia 3 1 1 1 7-6 4
4. Ungaria 3 0 2 1 3-6 2
 
*Primele două clasate, plus patru cele mai bune echipe de pe locurile 3 au ajuns în optimi.
 
Clasamentul echipelor de pe locurile 3
 
1. Portugalia 4p (Golaveraj: 7-6)
1. Cehia 4p (Golaveraj: 3-2)
3. Elveţia 4p (Golaveraj: 4-5)
4. Ucraina 3p (Golaveraj: 4-5)
5. Finlanda 3p (Golaveraj: 1-3)
6. Slovacia 3p (Golaveraj: 2-7)
 
*Portugalia, Cehia, Elveţia şi Ucraina au mers în optimi.

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre:
Modifică Setările