Cum ne distrăm azi la Festivalul Medieval de la Sighişoara

Cum ne distrăm azi la Festivalul Medieval de la Sighişoara

Distracţie la Sighişoara Medievală

Fiind ultima zi a Sighişoarei Medievale, pe mureşeni îi aşteaptă o sumedenie de spectacole şi activităţi cu iz istoric. Tema principală a ediţiei din acest an este „Eroul Medieval", astfel că cele 10 ordine cavalereşti vor fi la mare căutare între zidurile cetăţii.

Ştiri pe aceeaşi temă

Iată programul complet, pe pieţe, al evenimentelor organizate în cadrul Sighişoarei Medievale,astăzi:

11.30 Parada Cetăţii - Toată suflarea festivalului
Ordinul Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Ordinul
Cavalerilor Gladius Dei, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Paladinii de Terra Medies,
Cavaleri de Tabor, Garda de Bistriţa, Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Ordinul
Cavalerilor Cerb, Lupus Dacus, Planxty Burke, Lyra, Terpischore, Os Trabucos -
Portugalia, Holloenek - Ungaria, Teatrul Scena, U.N.A.T.C. I.L.Caragiale Bucureşti,
Trupa Hai Hui, Trupa Destin, Trupa Cameleon, Trupa Anima, Toboşarii Cetăţii
Bistriţa, Toboşarul Cetăţii Sighişoara

12:00 Animaţie Tabere Cavalereşti

Piaţa Arthur
16.00 Turnir Cavaleresc - Ordinul Paladinilor de Terra Medies
17.00 Turnir Cavaleresc - Trupa Zikmund Winter - Tabor, Cehia
18.00 Ordinul Cavalerilor de Mediaş
19.00 Planxty Burke - Concert
20.00 ,,Merlin” - Eroul lumii medievale
Teatrul Scena, Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus, Ordinul
Cavalerilor de Mediaş, Ordinul Cavalerilor ArtGotica, Ordinul Cavalerilor Lup
Sighişoara, Trupa Destin, Garda de Bistriţa, Luptătorii de pe Maris, Trupa Shindo
23.00 Trabucos, Portugalia - Concert
23.30 Holloenek, Ungaria - Concert
00.00 Foc de Artificii
00.15 Marele Cântec al Festivalului - Holloenek - Ungaria , OsTrabucos -
Portugalia ,Planxty Burke , Lupus Dacus
01.00 Închiderea Festivalului / Retragere cu torţe - Toată Suflarea Festivalului

Piaţa Martin Luther
16.30 Spectacol cu Stegari - Ordinul Cavalerilor ArtGotica
17.00 Turnir Cavaleresc - Ordinul Cavalerilor Lup
18.00 Holloenek - Concert
19.00 Trabucos - Concert
20.00 Turnir Cavaleresc - Ordinul Cavalerilor Gladius Dei

Piaţa Vlad Dracul
18.00 Noua Acropolă - Trupa de Teatru
19.00 Animaţie medievală - Ordinul Cavalerilor Lup Tîrgu-Mureş, Lupus Dacus,
Ordinul Cavalerilor Lup Sighişoara, Noua Acropolă
21.00 Şcoală de Dans, Muzică şi Lupte scenice

Piaţa Ioana D´Arc
16.00 Farsa - Teatrul Scena
16.45 Concert - Lyra
17.30 Turnir Cavaleresc - Ordinul Cavalerilor ArtGotica
18.15 Turnir Cavaleresc - Ordinul Cavalerilor Cerb
18.45 Concert - Terpischore
19.30 Turnir Cavaleresc - Garda de Bistriţa
20.00 Spectacol - U.N.A.T.C. “I.L. Caragiale”

Piaţa Robin Hood
16.30 Spectacol pentru Copii - Trupa Anima
17.15 Spectacol pentru Copii - Trupa Destin
18.00 Spectacol pentru Copii - Trupa Hai Hui

18.45 Curtea Micilor Cavaleri - Luptătorii de pe Maris
19.30 Curtea Micilor Cavaleri - Trupa Shindo

00.00 Foc deArtificii
01:00 Închiderea Festivalului / Retragere cu torţe - Toată suflarea festivalului

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos:


citeste totul despre: