FOTO Lacrimi şi suspine pentru eroul din Feteşti. Trista poveste a salvatorului fără salvare

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Viaţa lui Gabriel Boitan s-a sfârşit la doar 42 de ani FOTO: ISU IL

Pentru pompierul Gărzii Feteşti Gabriel Boitan (42 de ani) ieri s-a încheiat ultima misiune. El şi-a pierdut viaţa în timpul operaţiunilor de salvare desfăşurate pe şantierul din Feteşti, unde doi muncitori au fost prinşi sub un mal de pământ. Eroul mort la datorie a fost avansat de superiori de la gradul de plutonier, la cel de sublocotenent.

Misiune cu final tragic

În după amiaza zilei de ieri, un apel la 112 anunţa producerea unui accident pe raza oraşului Feteşti. Doi muncitori care lucrau la reţeaua de canalizare a municipiului au fost prinşi sub un mal de pământ.

O echipă de salvatori din care făcea parte şi servantul Gabriel Boitan (42 de ani), alături de un echipaj SMURD, s-a deplasat la faţa locului să salveze victimele. În momentul în care militarii au coborât în şanţul adânc de 4 metri, un alt val de pământ a căzut.

Prinşi sub avalanşa de lut au fost doi dintre pompierii, din cadrul echipei de salvare. Unul dintre aceştia a fost chiar servantul Gabriel Boitan. După câteva zeci de minute petrecute sub mormanul de pământ, el a fost în cele din urmă scos la suprafaţă.

 Din nefericire inima lui a încetat să mai bată. Vreme de 45 de minute medicii sosiţi la faţa locului au încercat să-l resusciteze, însă efortul lor a fost zadarnic.

Doi copii se pregătesc să-şi plângă tatăl

În semn de omagiu pentru cel care a fost Gabriel Boitan, superiorii acestuia au decis avansarea postmortem de la gradul de plutonier, la cel de sublocotenent.

Misiunea sa în cadrul Gărzii Feteşti a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Ialomiţa a început în urmă cu cinci ani. În toată această perioadă,  a participat la nenumărate misiuni de salvare a vieţilor omeneşti. Din păcate, pentru el, salvarea a fost imposibilă.

A lăsat în urma sa o soţie îndurerată şi doi copii, care nu-şi vor mai vedea tatăl niciodată. Misiunea eroului de la Feteşti nu s-a încheiat. Va continua, de acum înainte, sus în cer…
 

CITEŞTE ŞI: FOTO Accident de muncă la Feteşti. Doi muncitori prinşi sub un mal de pământ, un militar ISU Ialomiţa a murit la datorie

Mai multe pentru tine:
VIDEO Informații înfiorătoare despre unul dintre cele mai scandaloase cazuri din istorie. Safari uman la 70.000 de lire sterline. Mai mulți bogați au ucis cu cruzime copii și femei, familii întregi. Cum s-au organizat excursiile de vânătoare umană
Black Friday 2025 „Bla-Bla Black Shopping Weeks” la XXXLutz: transformă-ți casa de sărbători cu piese spectaculoase și reduceri de până la 50%
„M-a lovit atât de puternic”! Celebra vedetă face dezvăluiri cutremurătoare la 53 de ani
Gestul șocant al Marianei Moculescu față de Horia Moculescu, chiar când acesta se afla pe patul de moarte: „Solicit să fie interzis!”
Nu-l iartă nici după moarte?! Mariana Moculescu refuză să meargă la înmormântarea fostului soț! Unde și când va fi înmormântat maestrul?
Promoții de iarnă PetMax: Suplimente veterinare esențiale pentru câini și pisici cu reduceri de până la 69%
Black Friday 2025 pe Flip.ro: cele mai mari reduceri la iPhone – economii de până la 1.000 de lei și telefoane premium sub 1.000 €
Ce i-a provocat unei jurnaliste cancer intestinal la 44 de ani? Nu fuma, nu bea și avea o greutate normală
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: cele mai bune oferte pentru decorațiuni de Crăciun cu reduceri uriașe de până la 78%
Chillmas Deals 2025 pe eMAG: Top televizoare cu cele mai mari reduceri, de până la 5.000 de lei și calitate premium pentru living și dormitor
Fashion Days Black Friday 2025 – ultimele ore de reduceri de până la 90%. Transformă-ți outfitul în cel mai spectaculos mod, cu opere de artă