Ce au păţit doi ploieşteni care au refuzat să dea bani unui cerşetor

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Doi ploieşteni au fost atacaţi în parcarea unui centru comercial de un cerşetor FOTO Arhivă

Doi ploieşteni, soţ şi soţie, au reclamat la poliţie că, în timp ce se aflau în parcarea unui centru comercial din municipiul Ploieşti ar fi avut un conflict verbal cu un bărbat, om al străzii.

 Acesta le-a cerut bani celor doi, dar, pentru că a fost refuzat, s-a răzbunat spărgând geamul unei dintre portierele maşinii.

Incidentul s-a petrecut în parcarea unui mare centru comercial din Ploieşti.

”Din primele verificări a reieşit faptul că o persoană fără adăpost ar fi apelat la mila celor doi, prin solicitarea de bani iar la refuzul acestora, bărbatul le-ar fi adresat mai multe expresii jignitoare, distrugând totodată cu un obiect contondent geamul uneia dintre portierele autoturismului în care aceştia se aflau”, se arată într-un comunicat al Poliţiei Prahova.

În baza sesizării,  au fost efectuate verificări în vederea identificării şi depistării  bărbatului în cauză, acesta fiind găsit la scurt timp de poliţişti, fiind vorba de o un bărbat fără adăpost în vârstă de 33 de ani din municipiu. Acesta a fost amendat cu 1.000 de lei pentru adresarea de injurii şi expresii jignitoare şi pentru cerşetorie.

Cei doi ploieşteni nu au dorit să depună plângere penală pentru săvârşirea vreunei infracţiuni, fiindu-le adus la cunoştinţă faptul că au dreptul acesta 3 luni din ziua în care persoana vătămată a aflat despre săvârşirea faptei.

Mai multe pentru tine:
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Efectele suprinzătoare ale cititului. Ce spun specialiștii despre lectură și care sunt beneficiile asupra sănătății
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla
Universitatea Craiova, primul eșec înregistrat în actualul sezon de Superliga. Oțelul a învins liderul
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor