Începe curăţenia de primăvară în oraş. Ce sunt rugaţi cetăţenii să facă

0
Publicat:
Ultima actualizare:
Curăţenie de primăvară Foto:Arhivă Adevărul

Curăţenia de primăvară începe şi la Călăraşi. Salubrizarea oraşului începe în luna martie, însă autorităţile locale fac apel la toţii cetăţenii să dea o mână de ajutor.


În acest sens, locuitorii sunt rugaţi să respecte Regulamentul de gospodărire a Municipiului Călăraşi, aprobat prin HCL nr. 219/2008 şi să vină în întâmpinarea acestui program de curăţenie. Conform Primăriei, agenţii economici şi instituţiile publice au obligaţia, potrivit Art 2. din Regulamentul de gospodărire a Municipiului Călăraşi, să asigure curăţenia la locurile de depozitare a materialelor în curţile interioare şi pe celelalte terenuri pe care le deţin, precum şi pe căile de acces şi să asigure igiena imobilelor şi incintelor deţinute, prin activităţi de curăţare, dezinsecţie şi deratizare.

Conform Art. 3 al aceluiaşi document, cetăţenii au obligaţia şi responsabilitatea de a întreţine şi curăţa locuinţele pe care le deţin în proprietate sau chirie, a anexelor gospodăreşti, a curţilor şi împrejmuirilor acestora, să menţină curăţenia pe trotuare, pe carosabil şi în locurile de parcare şi să păstreze curăţenia pe arterele de circulaţie, în pieţe, târguri şi oboare, în parcuri, locuri de joacă pentru copii şi în alte locuri publice.
    
”Împreună putem să avem oraşul curat pe care cu toţii îl merităm. De aceea, vă rog să daţi o mână de ajutor Primăriei Municipiului Călăraşi şi să vă implicaţi în programul de curăţenie pe care noi ne pregătim să-l demarăm”, a anunţat Daniel Ştefan Drăgulin, primarul oraşului.
 

Vă recomandăm şi:

Modernizări pe datorie. Ce vrea să facă Primăria Călăraşi cu un credit de 25 milioane lei şi ce rată va plăti lunar

Consilierii locali, convocaţi în şedinţă ordinară pe 29 ianuarie. Ce proiecte sunt pe ordinea de zi

Discuţii. Locuinţele de serviciu pentru medici, mărul discordiei între Primărie şi Consiliul Judeţean

Primarul Călăraşiul, amendat de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării

Consilierii locali, convocaţi în şedinţă ordinară pe 18 decembrie. Ce proiecte sunt pe ordinea de zi

Mai multe pentru tine:
Ce spune cu adevărat ziua ta de naștere despre tine, potrivit științei
Horoscop bilunar 29 august – 11 septembrie 2025. Cum ne influențează Soarele în Fecioară și Luna Plină în Pești
Fenomenul jineteras: Sexul în Cuba lui Fidel Castro
Mihaela Rădulescu, prima vizită în România după moartea lui Felix. Alături de cine a fost surprinsă și ce detaliu a atras atenția tuturor
Homosexualitatea și desfrâul din Biserica Română. Schimb de mesaje halucinant între un preot protosinghel și un tânăr + filmări în care bea vodcă și dansează pe manele. Dans din buric și în lăcașul sfânt: „Așa, iubirea mea” VIDEO
Prințesa neglijată din Dubai s-a logodit cu un rapper celebru, după ce i-a cerut soțului divorțul pe Instagram
Horoscop septembrie 2025. Fecioarele au noroc pe toate planurile, iar Vărsătorii schimbă locul de muncă și încep o nouă relație de dragoste
Muncitor străin, bătut cu parul până la comă de un român din Cluj. Incidentul a avut loc în aceeași zi cu cel din Capitală
Theo Rose a dat din casă! Ce face Anghel Damian când rămâne singur cu băiețelul lor, Sasha Ioan? Câți copii își mai doresc cei doi?! „Parcă tot un băiețel…”
Sora tânărului mort într-un tragic accident de circulație la Mamaia acuză magistrații că l-au lăsat în libertate pe șoferul ucigaș. „Aceasta nu este dreptate”
Sindicaliștii din educație anunță proteste masive în prima zi de școală: „Nu suntem în stradă pentru salarii mai mari, ci pentru condiții mai bune”