"Regina ţiganilor" din Italia cere o ţară virtuală şi e-government pentru romii din lume

0
Publicat:
Ultima actualizare:

În era internetului ţiganii ar putea fi o naţiune de sine stătătoare, chiar fără un teritoriu. Ideea vine de la „Regina ţiganilor", Lucica Tudor, scrie adevarul.it.

„Prin intermediul internetului, poporul rrom ar putea deveni o nouă entitate politică, fără teritoriu, dar cu o reprezentanţă instituţională recunoscută". Ideea aparţine Lucicăi Tudor - personaj cunoscut în comunitatea rrom din Italia cu titlul de „regina ţiganilor" - şi a fost dezvăluită printr-o notă trimisă presei şi publicată de „La Stampa".

Lucica spune că sunt în jur de 20 de milioane de ţigani, împrăştiaţi în toată lumea. Soluţia pentru ca aceştia să-şi recapete identitatea ar fi instituirea unei forme de e-government.

Citeşte AICI declaraţia Lucicăi Tudor privind proiectul guvernării ţiganilor prin intermediul internetului