România, a 37-a cea mai bună ţară din lume pentru a da naştere unui copil

0
Publicat:
Ultima actualizare:

Clasamentul, întocmit anual de fundaţia "Save the children" (Salvaţi copiii), plasează România în urma Bulgariei, Serbiei sau Bielorusiei.

Ca în fiecare an, de Ziua Mamei, organizaţia "Salvaţi copiii" prezintă un raport, "Condiţia mamelor la nivel mondial", întocmind totodată un clasament al celor mai bune ţări din lume pentru mame. România ocupă locul 37 în clasamentul acestui an, dat astăzi publicităţii.

Din lotul ţărilor considerate dezvoltate de către realizatorii topului, România depăşeşte doar Ucraina, Moldova, Rusia, Bosnia, Macedonia şi Albania, fiind depăşită de Serbia (locul 36), Bulgaria (locul 34), Ungaria (locul 21) sau Belarus (locul 33).
Ultimele locuri din clasament sunt ocupate de Ciad, Niger şi Afganistan.

Raportul e întocmit în urma notelor primite de fiecare ţară în funcţie de zece factori determinanţi, cum ar fi sistemul sanitar, sistemul educativ, contextul economic şi politic din fiecare stat, care pot determina gradul de bunăstare al mamelor şi copiilor. De exemplu, ţările cu o pondere mai mare a femeilor în politică primesc punctaj mai mare decât cele în care ponderea e mai mică. Determinant pentru clasament e şi durata concediului maternal acordat mămicilor în fiecare ţară în parte.

Vezi pe adevarul.es care sunt cele mai bune ţări pentru a naşte un copil din clasamentul “Salvaţi copiii”

Mai multe pentru tine:
Transformarea soției lui Lucian Viziru, după ce a fost criticată că arată ca o femeie de 60 de ani. Apariția îndrăzneață a Emei l-a eclipsat pe actor
Cât au plătit Anca Țurcașiu și iubitul ei, Călin, pentru o săptămână de vis în Grecia: „Am învățat să călătorim «light»”. Actrița a împărtășit secretul vacanțelor accesibile
Mihai Bendeac, destăinuiri despre viața amoroasă. De câți ani nu a mai ieșit actorul la o întâlnire romantică: „Îmi place foarte mult să fiu singur”
Un tablou de Rubens, dispărut timp de peste 400 de ani, descoperit la Paris
Ce partide candidează la alegerile parlamentare din Republica Moldova și ce șanse au
Autorul cărții „Codul lui Da Vinci”, logodit cu una dintre cele patru amante ale lui! E cu 27 de ani mai tânără decât el!
Cât costă cazarea în perioada sărbătorilor de iarnă la hotelul Simonei Halep din Poiana Brașov? Gică Hagi vă așteaptă la Mamaia: „Întâlnire cu Moș Crăciun”
Jurnalistul Charlie Ottley a dezvăluit ce apreciază la țara noastră: „Unul dintre principalele puncte forte”. Ce expresii românești îl amuză
Peste 600 de români, diagnosticați anual cu cancere de sânge. Cum donăm celule stem, tratamentul minune care îi poate salva
Descinderi DIICOT la Motru: tânăr de 30 de ani, prins cu saci de cannabis și plantație în serele părinților din Samarinești
Fermecată de Kate Middleton, Melania Trump a avut o atitudine flagrant diferită față de Regina Camilla