Încă o victorie pentru Simona Halep. Românca a învins-o pe Lucie Safarova şi s-a calificat în optimile de la Indian Wells

0

Simona Halep (7 WTA) a învins-o pe Lucie Safarova (28 WTA), scor 6-2, 4-6, 6-4, într-o partidă disputată duminică şi contând pentru turul trei al competiţiei de la Indian Wells.

Românca a avut nevoie de o oră şi 58 de minute de joc pentru a-şi învinge adversara, scorul final fiind 6-2, 4-6, 6-4. Simona a avut o atitudine tensionată în al doilea set, pe care l-a cedat cehoaicei, însă şi-a revenit eroic în cel decisiv.

În faza următoare a competiţiei, Halep o va întâlni pe învingătoarea dintre canadianca Eugenie Bouchard (19 WTA) şi italianca Sara Errani (10 WTA).
În turul precedent, conaţionala noastră câştigase meciul cu japoneza Kurumi Nara (47 WTA). Turneul de la Indian Wells are premii în valoare de aproape şase milioane de euro.