FOTO România - Ungaria: 3-0. Să vină Turcia! Naţionala lui Victor Piţurcă ocupă acum locul doi în Grupa D

0
Reprezentativa României a înregistrat, vineri seară, în meciul cu Ungaria, scor 3-0, victoria la cel mai mare scor în faţa naţionalei ţării vecine, cu care s-a confruntat pentru a 22-a oară FOTO Mediafax

România-Ungaria 3-0 / România a rămas în cărţile calificării la barajul pentru participarea la CM 2014, după o victorie clară în faţa Ungariei. Partida de pe "Arena Naţională" a fost doar punctul culminant al unei zile pline de incidente în Bucureşti, provocate de suporterii oaspeţi.

Reacţiile după un meci istoric câştigat de România în faţa Ungariei: „Mai bine nu se prezentau maghiarii“

Încălzirea pentru meci s-a făcut joi seară, în Centrul Vechi, apoi prima repriză s-a jucat vineri după-amiaza, în aceeaşi zonă. A doua a fost în Gara de Nord, iar prelungirile prin preajma şi în interiorul „Arenei Naţionalei“

Până la începutul efectiv al partidei, România şi Ungaria jucase deja „meciul“ suporterilor. Ungurii, mai răi, ca orice grup mic într-o deplasare „riscantă“.

Noroc cu norocul proverbial al lui Piţi, care anesteziază situaţia. Selecţionerului îi iese rapid pasienţa, iar Marica, prima mână aruncată pe masa verde, îi calmează pe cei 3.000 de oaspeţi din Peluza Nord. Atacantul fără echipă trece o minge printre picioarele lui Guzmics, scapă spre poarta lui Bogdan şi, cu mişcări chinuite, dar eficiente până la urmă, trimite balonul în plasă, de la 16 metri.

E abia minutul 2, iar „Arena Naţională“ erupe. Replica maghiarilor nu vine, ungurii sunt comici în defensivă şi impotenţi în ofensivă, iar până la pauză mai lovim o dată (31). Şi ce gol! Pintilii prinde un "trasor" de la 30 de metri drept în vinclu şi e 2-0!

Egervari face o mutare ofensivă, îl trimite pe teren pe Hajnal, cel care înaintea meciului încercase să arunce o „bombă“ în vestiarul românilor, dar nu se mai întâmplă prea multe în prima parte.

Ungurii încep mai curajoşi repriza secundă, au posesia, dar jocul convine şi elevilor lui Piţurcă. Păcat că nu fructificăm şi ocaziile. Două dintre ele uriaşe, în minutele 68 şi 69, când nici Stancu nici Adi Popa nu reuşesc să-l învingă pe goalkeepe-ul ungurilor, din poziţii de unu la unu.

Rezistăm pe final, ba chiar le mai dăm o lovitură, prin Tănase (89). Se încheie 3-0, cel mai mare succes în faţa ungurilor, dar e doar primul hop spre play-off.

Marţi (21.00), tot pe „Arena Naţională“, e un alt examen, cu turcii. Sperăm la fel de "dificil". Singura veste proastă este suspendarea lui Bourceanu.

Cu trei etape înainte de finalul preliminariilor, România a urcat pe locul 2 în grupa D (poziţia care trimite la baraj), cu 13 puncte, două mai mult decât Ungaria şi trei peste Turcia.