INFOGRAFIE Moştenirea lui Mandela, terfelită de scandaluri sexuale şi corupţie
0Politicienii de culoare care au preluat ştafeta de la Nelson Mandela, precum şi membrii familiei sale, au fost în centrul unor scandaluri sexuale şi de corupţie.
„Au fost eroi, dar apoi au început să-şi cumpere maşini”, îi explica explică un tânăr student sud-african vineri
dimineaţă unui corespondent „New Republic”, amândoi aflaţi pe trotuarul din faţa casei din Johannesburg în care a trăit în ultimii ani şi în care a murit Nelson Mandela.
Discuţia se purta la câteva ore de la anunţul privind moartea acestuia, iar tânărul student de culoare făcea afirmaţiile cu referire la liderii de culoare cărora Mandela le-a deschis calea către libertate în urmă cu aproape 20 de ani.
La aproape 20 de ani de când Mandela înregistra o victorie zdrobitoare la primele alegeri democratice din Africa de Sud, politicienii de culoare care i-au urmat la putere sunt asociaţi cu corupţia, scandaluri sexuale şi fraude cu bani publici.
A judeca moştenirea lăsată de Nelson Mandela după faptele celor care i-au urmat la putere este incorect, dar reflectă realitatea Africii de Sud. La aproape 20 de ani de la primele alegeri democratice, ţara este marcată de corupţie şi lideri controversaţi, mulţi dintre ei anchetaţi penal.
Scandalurile care pătează politicienii sud-africani Familia lui Mandela, în frunte cu nepotul său Zondwa, este acuzată că s-a îmbogăţit de când s-a aflat acesta la putere. O afacere recentă încheiată între Zondwa şi fiul actualului preşedinte sud-afican cu o importantă mină de aur nu face decât să întărească aceste suspiciuni. Alte rude ale primului preşedinte de culoare al Africii de Sud au reuşit să facă bani de pe urma unui reality show, atrăgându-şi astfel critici.
Acuzaţiile la adresa politicienilor cărora Mandela le-a deschis calea sunt însă mult mai tulburătoare. Thabo Mbeki, al doilea preşedinte ales democratic, care a venit după Mandela, va rămâne în istorie drept omul care a negat existenţa unei epidemii HIV/SIDA în Africa de Sud.
Cel care a venit în urma acestuia, Jacob Zuma, actualul preşedinte, a fost urmărit penal pentru viol şi legături cu crima organizată. Pentru prima acuzaţie a fost achitat, iar cele din urmă au fost abandonate din cauza unor erori judiciare. A urmat însă un scandal privind renovările pe care Zuma le-a făcut vilei sale, totul cu bani de la buget.
Pe scurt, sud-africanii sunt profund dezamăgiţi de liderii politici care i-au urmat la putere lui Mandela, fie că vorbim despre oficiali din Confregul Naţional African, fie că vorbim despre urmaşii lui Mandela, care profită de simpatia pentru Madiba atunci când candidează pentru vreo funcţie.
Aproape în fiecare zi, politicienii de culoare cărora Mandela le-a deschis calea în urmă cu aproape 20 de ani sunt acuzaţi oficial sau în presă de corupţie în acordarea contractelor publice şi de lăcomie. De aceea, maşinile de lux şi vacanţele exotice au devenit un simbol al acestei clase de politicieni, notează „New Republic”.
De ce BRICS a redevenit BRIC
O consecinţă directă a proastei guvernări este starea fragilă a economiei sud-africane, acceptată în urmă cu doi ani în puternicul grup BRIC (Brazilia, Rusia, India, China - cele mai puternice state emergente din lume) - devenit BRICS odată cu aderarea Africii de Sud.
Între timp, nici găzduirea campionatului mondial de fotbal din 2010 n-a reuşit să revitalizeze economia sud-africană - vuvuzelele erau, de fapt, produse în China, iar comercianţii autohtoni câştigau doar un adaos de câţiva cenţi la fiecare suflătoare vândută. Astfel că grupul marilor economii în curs de dezvoltare s-a debarasat discret de Africa de Sud, iar BRICS a redevenit BRIC.
Industria miniră a decăzut din cauza corupţiei şi incidentelor violente, sectorul serviciilor rămâne subdezvoltat, iar investiţiile străine direct au scăzut în ultimii ani. Astfel că rata naţională a şomajului rămâne faţă neschimbată faţă de anul 1990, la aproximativ 25% (30% în rândul populaţiei de culoare). Rata ajunge la 50% în rândul tinerilor. În ceea ce priveşte calitatea educaţiei primare, Africa de Sud se plasează pe locul 132 din 144 în topul realizat de Forumul Economic Mondial.
„În ce măsură poate fi Mandela judecat după liderii care l-au urmat? Un lider măreţ înseamnă şi a construi şi a lăsa în urma ta o cultură politică care oglindeşte virtuţile pe care tu le promovezi. Poate un lider să fie considerat cu adevărat măreţ dacă aceia care-l urmează sunt teribili?”, întreabă „New Republic”.
Jurnalistul american afirmă apoi că a primit răspunsul la această întrebare pe când stătea pe acelaşi trotuar, în faţa aceleiaşi case în dimineaţa după moartea lui Mandela. „Sunt puţine ţările africane în care reporterii, studenţii şi poliţiştii îşi permit să facă remarce atât de candide cu privire la liderii lor.”
În Angola, o lege permite reţinerea persoanelor care-l „insultă” pe preşedinte. În Zimbabwe, cei care-l critică pe preşedintele Robert Mugabe devin în majoritatea cazurilor victimele unor atacuri violente pe stradă. În Ccongo, unii oameni refuză să rostească măcar numele politicienilor.
„Paradoxal, deşi restul lumii îl slăveşte pe Mandela precum un zeu, una dintre cele mai importante urme lăsate de acesta în Africa de Sud este crearea unei culturi politice în care ”Măreţul Om” nu este slăvit”, conchide „New Republic”.

Click pentru a mări infografia
Citeşte şi:
VIDEO Nelson Mandela a murit. Povestea ultimului erou al planetei
Condamnat la aproape trei decenii de închisoare, adulat apoi de milioane de oameni, Nelson Mandela a murit la vârsta de 95 de ani. Viaţa lui seamănă cu vieţile personajelor mitologice, iar destinul său lasă o amprentă în istoria lumii moderne.
INFOGRAFIE Afacerea „Mandela”: eroul Africii de Sud devine o sursă de venit pentru săracii din ţară
Africa avea nevoie să-şi ascundă problemele şi să-şi promoveze eroul cu o mândrie cât mai mare, în timp ce liderii lumii nu trebuiau să rateze această oportunitatea de a fi pozaţi în timp ce iau parte la ceremoniile de înmormântare, potrivit unui editorial publicat de cotidianul britanic „The Telegraph”. Ultimele zile au fost marcate de o explozie comercială în Africa de Sud, ce demonstrează că moartea lui Mandela este benefică antreprenorilor.
Unul dintre ultimii eroi ai planetei, Nelson Mandela, a încetat din viaţă joi, la vârsta de 95 de ani, lăsând în urma lui o moştenire greu de egalat. Una dintre mărturiile care scot în evidenţă o altă faţă a liderului sud-african vine din partea unui fost coleg de celulă, povestită prin intermediul nepotului lui.
Actorii care l-au interpretat pe Nelson Mandela: „Un sfânt pentru mulţi, un erou pentru toţi“
Actorii Morgan Freeman şi Idris Elba, cei care l-au portretizat pe Nelson Mandela în filmele „Invictus/ Neînfrânt“, respectiv „Mandela: The Long Walk to Freedom/ Lungul drum către libertate“, şi-au exprimat regretele faţă de moartea primului preşedinte de culoare al Africii de Sud.
Fostul preşedinte al României, Ion Iliescu, s-a numărat printre primii şefi de stat care l-au felicitat personal pe Nelson Mandela, după ce fostului lider sud-african i-a fost decernat Premiul Nobel pentru Pace, în 1993.
Şase funeralii celebre ale unor lideri mondiali care au marcat istoria
Omenirea îşi va lua la revedere pe 15 decembrie de la Nelson Mandela, considerat ultimul erou al planetei, funeraliile fiind programate să aibă loc în satul natal Qunu (sud-estul Africii de Sud). În timp ce lumea întreagă deplânge moartea luptătorului împotriva apartheidului, mulţi îşi aduc aminte de funeraliile altor lideri ai lumii, ce au rămas în memoria colectivă drept momente istorice.
Preşedintele sud-african Jacob Zuma a declarat doliu naţional o perioadă de zece zile, în onoarea liderului anti-apartheid Nelson Mandela, care se vor încheia printr-o ceremonie specială cu funeralii e stat. Deşi tradiţia tribului din care se trage fostul preşedinte interzice discuţiile despre moarte şi pregătirea înmormântărilor, guvernul sud-african, armata şi familia lui Mandela s-au pregătit pentru acest eveniment inevitabil.
Cum a murit Morgan Freeman în locul lui Nelson Mandela
Poate că informaţia oficială este că a murit Nelson Mandela, luptător pentru drepturile celor asupriţi din Africa de Sud şi câştigător al premiului Nobel pentru Pace, dar pe Internet lucrurile se întâmplă puţin altfel.
Episodul uitat de americani: implicarea CIA în arestarea „teroristului“ Nelson Mandela
În 2008, înainte de aniversarea a 90 de ani de viaţă, Nelson Mandela a primit un cadou special din partea Statelor Unite: numele său şi al organizaţiei pe care a reprezentat-o au fost şterse, după patru decenii, de pe lista CIA a teroriştilor, încheind un episod pe care autorităţile de la Washington l-au catalogat drept „o chestiune jenantă“.
Nelson Mandela a murit. Fostul preşedinte sud-african a cedat la 95 de ani, după o viaţă despre care s-au scris cărţi şi s-au făcut filme. Momentele lui importante au rămas în istorie şi sunt acum pe YouTube.