Târgovişte: Nu avem căldură până joia viitoare! | adevarul.ro

Târgovişte: Nu avem căldură până joia viitoare!

Publicat:
Ultima actualizare:
0

În această dimineaţă termometrele au coborât până la 0 grade Celsius, apărând  prima brumă din acest sezon, dar căldura mai întârzie. 8.000 de apartamente din Târgovişte care au contract cu SC Termica SA nu vor avea căldură până la sfârşitul săptămânii viitoare

După trei nopţi consecutive cu temperaturi de sub 10 grade Celsius, conform legii, regiile de termoficare trebuie să pornească motoarele. În ultimele trei nopţi, temperaturile de noapte s-au situat sub barem. Cu toate acestea, deşi ar fi trebuit ca Termica să încălzească deja caloriferele, societatea este în imposibilitate să dea căldură.

„O să dăm drumul căldurii imediat ce o să ne dea gaz furnizorul. Nu avem cum deocamdată pentru că avem o datorie destul de mare care trebuie plătită şi pentru care am primit bani de la buget şi urmează să fie plătită foarte curând“, a explicat directorul SC Termica SA Târgovişte, Viorel Tabacu.

Datorie de 900 de miliarde

Conform directorului SC Termica SA, căldura va ajunge în casele celor 8.000 de apartamente din Târgovişte de joia sau vinerea viitoare. „Suntem opriţi de Distrigaz pentru o datorie de 900 de miliarde de lei vechi pe care, cum o primesc cei de la gaze, vom avea din nou cu ce să facem căldură. Situaţia se va rezolva până la sfârşitul săptămânii viitoare, cel mai probabil joi sau vineri“, a mai declarat Viorel Tabacu.

Cei care au contract cu compania târgovişteană au foarte puţine opţiuni pentru a nu îngheţa în apartamentele lor până la sfârşitul următoarei săptămâni. „Nu o să am ce să fac decât să mă îmbrac foarte gros, să îmi pun un fes în cap şi să dau drumul aragazului, la toate ochiurile şi la cuptor, ca să se mai amorţească în casă“, spune Andrei Ionescu, un târgoviştean de 46 de ani din Microraionul 6.

Alţi oameni afectaţi de frig şi de lipsa agentului termic se orientează la caloriferele electrice. „O să mă duc să cumpăr un calorifer cu vreo 10 elemenţi. Trebuie să încălzesc cumva casa că am copil mic în apartament. O să mă coste foarte mult factura de curent dar trebuie să fac ceva“, spune Ioana Andrei, o locatară din Microraionul 9 de 32 de ani.

Meteorologii au veşti proaste

Conform datelor meteorologice de la staţia meteo Târgovişte, temperaturile sunt mult sub nivelul normal. Dacă în această perioadă maxima ar trebui să fie situată la 18 grade Celsius şi minima la 5 grade Celsius, până luni temperaturile nu vor trece de 13 grade Celsius, iar minimele se vor situa în jurul valorii de 6 grade Celsius.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite