Zeci de mii de persoane- pe strazile Londrei, pentru a-i spune "adio" reginei-mama
0Un cortegiu funerar impresionant a condus, ieri, corpul neinsufletit al reginei-mama Elizabeth a Marii Britanii la Westminster Hall, in inima Londrei, unde i se va aduce un ultim omagiu celei mai
Un cortegiu funerar impresionant a condus, ieri, corpul neinsufletit al reginei-mama Elizabeth a Marii Britanii la Westminster Hall, in inima Londrei, unde i se va aduce un ultim omagiu celei mai iubite reprezentante a familiei regale britanice. Queen Mum, care a decedat sambata trecuta la varsta de 101 ani, va fi inmormantata, marti, in capela castelului Windsor, alaturi de sotul ei, regele George al VI-lea, decedat in urma cu 52 de ani. Regina-mama a fost foarte iubita de natiunea britanica, care si-o va aminti intotdeauna ca pe o distinsa doamna, cu ochi veseli si surazand mereu, purtand toalete extraordinare, in culori, uneori, indraznete. Mii de functionari publici si militari au fost mobilizati pentru procesiunea de ieri, de un fast exceptional, ea rivalizand ca pompa si maretie cu ceremonia din 1965 de la moartea fostului premier britanic Winston Churchill. In timpul primei aparitii publice de la moartea mamei sale, Regina Elizabeth II a Marii Britanii a multumit, joi, miilor de admiratori, care au depus mii de buchete de flori in gradinile castelului Windsor, resedinta reginei-mama. Palatul Buckingham a primit aproximativ 50.000 de e-mail-uri de condoleante, iar peste 500.000 de persoane au venit pentru a-si exprima regretele. Circa 3.000 de militari britanici, canadieni, australieni, neo-zeelandezi si sud-africani, au escortat sicriul defunctei de la Palatul St. James, unde fusese depus marti, pana la Westminster Hall. Pe traseu, pana la capela, au fost trase 28 de salve de tun, una pentru fiecare minut parcurs. Pe sicriul regal, pusa pe un afet de tun, tras de sapte cai, a fost pusa coroana reginei-mama, impodobita cu faimosul diamant Koh-i-Noor, de 105 carate, despre care legenda spune ca aduce nefericire proprietarului. Cortegiul a fost urmat de mai multi membri ai familiei regale, printre care printul Charles, mostenitorul tronului, si fiii acestuia, printii William si Henry, insotiti de apropiati ai reginei-mama. Regina Elizabeth II a asteptat sosirea procesiunii la Westminster Hall, unde, in urma cu jumatate de secol, a fost depus, tot pentru un omagiu popular, sicriul regelui George al VI-lea. Veniti dis-de-dimineata pentru a prinde locurile cele mai bune, mii de britanici s-au adunat pe strazile Londrei pentru a spune "adio" reginei-mama, ei avand sentimentul ca odata cu disparitia ei s-a incheiat o epoca. Ceremonia de ieri a fost urmarita de milioane de persoane din intreaga lume, mediatizarea evenimentului fiind asigurata de mii de fotoreporteri, cameramani si ziaristi regali.























































