Radu Sarbu a vrut sa-si vanda apartamentul cu 150.000 de dolari!
0Exact cu o zi inainte ca politistii sa-i puna sechestru pe apartamentul din bd. Regina Elisabeta nr.44, fostul presedinte al FPS, Radu Sarbu, a incercat sa-l vanda! Tranzactia pentru casa dobandita
Exact cu o zi inainte ca politistii sa-i puna sechestru pe apartamentul din bd. Regina Elisabeta nr.44, fostul presedinte al FPS, Radu Sarbu, a incercat sa-l vanda! Tranzactia pentru casa dobandita din fondul locativ de stat in 1999, cumparata de Radu Sarbu cu scandaloasa suma de 7.156.904 lei, urma sa se perfecteze la pretul de 150.000 de dolari. Actul de vanzare-cumparare n-a mai apucat sa fie perfectat, intrucat, prudent, notarul a cerut lamuriri asupra modului de dobandire a apartamentului si la Regia Administratia Patrimoniului Protocolului de Stat. Surse din cadrul regiei ne-au declarat ca, in urma precizarilor, cumparatorul a fost avertizat ca apartamentul este unul cu probleme si s-ar putea sa aiba necazuri. O zi mai tarziu, pentru recuperarea prejudiciului creat de Radu Sarbu prin privatizarea S.C. Bucuresti Turism S.A., politistii din IGP au pus sechestru pe casa, evaluand-o exact cu suma pe care fostul presedintele FPS dorea sa o instraineze. Pana sa-i fie atribuit apartamentul din bd. Regina Elisabeta nr.44, acesta s-a aflat in administrarea S.C. Capitol S.A., care pentru amenajari si imbunatatiri a cheltuit aproximativ 300 de milioane de lei. Pana sa-i fie luat, S.C. Capitol S.A. inchiria apartamentul cu peste 1.000 de dolari pe luna. Ciudat ramane si faptul ca punerea sechestrului pe apartamentul din Elisabeta a fost amanata cateva zile, exact in acest interval petrecandu-se tentativa de vanzare frauduloasa.























































