Primarie din Harghita - amendata pentru ca avea o harta cu Transilvania alipita Ungariei

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Primaria Sanmartin din judetul Harghita a fost amendata de prefectura judetului cu 30 de milioane de lei din cauza ca in biroul primarului se afla o harta cu Transilvania alipita Ungariei, transmite

Primaria Sanmartin din judetul Harghita a fost amendata de prefectura judetului cu 30 de milioane de lei din cauza ca in biroul primarului se afla o harta cu Transilvania alipita Ungariei, transmite corespondentul Mediafax. In plus, Primaria din Sanmartin nu avea arborat drapelul Romaniei, iar in biroul primarului nu exista nici un fel de stema cu insemnele nationale. Ultimele doua nereguli au fost constatate si la Primaria din Sancraieni, care a fost amendata cu suma de 25 de milioane de lei. Controalele sunt efectuate de o comisie numita de prefectul de Harghita, Mircea Dusa, care verifica daca institutiile publice din judet respecta hotararea de guvern privind obligativitatea arborarii drapelului national si folosirea insemnelor cu stema Romaniei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite