Pentagonul îşi reduce prezenţa în Irak cu o brigadă

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentagonul a anunţat joi că îşi va reduce numărul de brigăzi din Irak de la 15 la 14, din cauza unei diminuări nete a nivelului violenţelor din teritoriu, relatează AFP, citată de Mediafax.

Cea de-a doua brigadă a celei de-a 10-a divizii aeropurtate, mobilizată în nord-vestul Bagdadului, va părăsi Irakul în cursul lunii noiembrie în loc de ianuarie, a declarat Bryan Whitman.

Cea de-a treia brigadă a acestei divizii, a cărei plecare este programată tot în noiembrie nu va fi înlocuită.

O brigadă este formată din 3.500 până la 4.500 de militari.

Apoximativ 152.000 de militari americani sunt în prezent staţionaţi în Irak, la cinci ani şi jumătate de la începutul războiului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite