Pensiile agricultorilor ar putea fi dublate
0Acestea ar putea ajunge la aproximativ 750.000 lei
Premierul Adrian Nastase a anuntat, ieri, in cadrul videoconferintei cu prefectii, ca Guvernul intentioneaza ca, incepand de anul viitor, sa dubleze pensiile pentru agricultori. Premierul a amintit ca, in ciuda indexarii cu 3,5 % a pensiilor incepand cu luna martie, situatia celor peste 1.766.000 de agricultori-pensionari ramane in continuare dramatica. Pensia medie pentru agricultori va fi, in urma majorarilor din ultima sedinta de guvern, de 372.750 lei (incepand de luna viitoare), iar pensia pentru limita de varsta cu vechime completa a pensionarilor din sistemul de stat va fi de aproape 2,5 milioane de lei. "Aceasta problema este foarte dificila, iar asteptarile privind pensia pentru agricultori sunt foarte mari. Numarul pensionarilor in agricultura este mare, iar situatia lor este grea, chiar daca exista un fel de agricultura de subzistenta, care sprijina uneori familiile acestora", a mai spus Nastase.























































