O eleva a amenintat cu bomba scoala in care invata
0Elevii si profesorii Scolii 96 din Sectorul 4 al Capitalei au fost terorizati, ieri dimineata, din cauza a doua telefoane de amenintare cu bomba date de o eleva din clasa a V-a. "Ioana Loredana Nita a
Elevii si profesorii Scolii 96 din Sectorul 4 al Capitalei au fost terorizati, ieri dimineata, din cauza a doua telefoane de amenintare cu bomba date de o eleva din clasa a V-a. "Ioana Loredana Nita a sunat la secretariat la ora 9,35 si a spus ca pana la ora 11 va exploda o bomba. Dupa un minut a revenit si ne-a intrebat daca am luat in serios mesajul ei", a declarat directorul scolii, Neculai Virgil Botezatu. In cateva minute, elevii si profesorii au fost evacuati din scoala. Pirotehnistii au constatat, dupa verificari, ca alarma a fost falsa. Datorita unui sistem de identificare a apelurilor telefonice existent in scoala, autoarea falsei amenintari a fost prinsa si adusa impreuna cu mama ei la politie. Mama fetei, care invata la Scoala 96, a spus ca fetita ei s-a inspirat de la televizor. Directorul scolii presupune ca fetita ar fi vrut sa scape de o lucrare. Ioana Loredana Nita are numai note peste 8, dar nu se intelege cu mama, care a divortat de tatal ei, ne-a spus directorul scolii.






















































