Nastase - urecheat cu o mana, mangaiat cu alta
0Presedintele Ion Iliescu a apreciat, miercuri seara, intr-o emisiune televizata, ca reactia premierului la propunerea sa de modificare a sistemului de impozitare a salariilor a fost "neinspirata,
Presedintele Ion Iliescu a apreciat, miercuri seara, intr-o emisiune televizata, ca reactia premierului la propunerea sa de modificare a sistemului de impozitare a salariilor a fost "neinspirata, nepotrivita si intempestiva". "Cred ca aici a gresit domnul Adrian Nastase, ca s-a lasat prins in asemenea jocuri", a afirmat presedintele Iliescu. El a adaugat ca premierul trebuia sa fie "mai temperat". Seful statului a declarat ca premierul se putea chiar abtine de la comentariile pe care le-a facut. "Putea sa dea un telefon, pentru ca, pe fond, noi discutaseram aceste lucruri", a mai spus Iliescu. Ion Iliescu a relatat ca cineva i-ar fi spus, cu privire la reactia premierului: "Diferenta dintre voi nu este varsta, ci conjugarea verbului "a avea" si ca demersul lui Adrian Nastase pare sa vina din partea unui om cu venituri mari. Seful statului a pledat in continuare in favoarea introducerii unui sistem de impozitare a salariilor cu cote mai mari pentru veniturile foarte mari. Intrebat cine pe cine va convinge in cazul impozitarii salariilor mari, Ion Iliescu a raspuns: "Nu ne convingem unul pe altul, ci trebuie sa ne convinga realitatea economica". El a mai spus ca aceasta problema nu a fost tratata pe fond nici de catre mass-media si ca, la randul sau, Adrian Nastase "are si el suflet de gazetar cateodata". Iliescu a mai apreciat ca premierul "manifesta si semne de oboseala, poate prea devreme", dar ca este normal, deoarece seful Executivului este un om "tracasat", deoarece se confrunta cu multe probleme. Presedintele a subliniat, totusi, ca nu este in competitie cu premierul Adrian Nastase, dar ca uneori au puncte de vedere diferite, chiar neintelegeri, care insa sunt normale intr-o democratie. "Fiecare isi are drumul sau, iar eu n-am cu cine sa mai am competitie, iar cu Adrian Nastase in nici un caz, nici pentru partid, la viitoarele alegeri nu voi mai candida", a afirmat presedintele Iliescu. Presedintele Iliescu a apreciat ca Adrian Nastase a dovedit reale calitati in functia de prim-ministru, fiind un bun conducator de echipa, care se straduieste sa construiasca o echipa redutabila. Ion Iliescu a afirmat, pe de alta parte, ca un lucru care trebuie sa dea de gandit este faptul ca Nastase nu are in Delegatia Permanenta a PSD "contraopinenti". Referindu-se la pozitia lui Nastase in privinta organizarii unor alegeri anticipate in anul 2003, Iliescu a declarat: "Cred ca acolo s-a cam grabit cu aceasta chestiune si s-a lasat incantat de faptul ca nu a avut contraopinenti in cadrul Delegatiei Permanente. Si asta e un lucru care trebuie sa dea de gandit: de ce nu a avut contraopinenti. Deci, toti au fost de acord imediat si, in momentul in care Adrian Nastase nu a mai fost de acord, de asemenea au fost toti de acord si asta nu e bine". In privinta recentelor declaratii ale premierului, care a spus ca intre el si seful statului sunt diferente de generatie, de abordare si de personalitate, el fiind "ceva mai arogant", Ion Iliescu a comentat: "Ei, asta a vrut sa fie putin in bascalie: ca eu i-am spus, si intre patru ochi, si in public, ca se manifesta cam arogant cateodata". Presedintele Iliescu a precizat ca ironia este o calitate, adaugand aluziv ca uneori sunt probleme serioase, care "nu cu ironie se rezolva si nici cu bascalie, ci cu seriozitate". Ion Iliescu a declarat, apoi, ca, daca ar mai prelua conducerea PSD dupa alegerile din 2004, ar aduce schimbari in ceea ce priveste exigenta asupra tinutei membrilor sai. Iliescu a spus ca, deocamdata, reprezinta trecutul PSD si ca "ramane de vazut" daca va fi si viitorul acestui partid. Presedintele Iliescu a apreciat insa ca, dupa alegerile din 2000, a lasat partidul pe maini bune. Intrebat daca se va intoarce in PSD dupa incheierea mandatului de sef al statului, Ion Iliescu a afirmat: "Voi judeca la timpul potrivit". Iliescu a mai spus ca, oricum, nu va infiinta un alt partid. Seful statului a apreciat ca pe scena politica romaneasca si-ar gasi locul si un alt partid de stanga, in afara de PSD, dar ca o asemenea formatiune nu ar castiga alegerile, insa ar fi un bun factor critic. El a mai afirmat ca PSD si liderii sai ar trebui sa-si pastreze tinuta social-democrata, iar preocuparea pentru imbogatire sa o lase pentru cei care se ocupa de afaceri. Presedintele Iliescu a apreciat ca membrii PSD ar trebui sa fie un exemplu de corectitudine, cinste si modestie. El a spus ca demnitarii partidului "erau mai supli in '90".























































