"Mentalitatea din Romania ne este straina: exista multa coruptie si un fel de a face afaceri pe ocolite"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Am gasit in Romania locatii minunate, aici poti construi o multime de lucruri cu bani putini"

Intr-o seara de decembrie, a doua zi dupa terminarea filmarilor la "Cold Mountain", Iain Smith, producatorul executiv al celui mai mare film realizat vreodata in Romania, a acordat un interviu in exclusivitate pentru Adevarul. Iain Smith, scotian, este unul dintre cei mai importanti producatori din lume. In filmografia sa figureaza pelicule care au ramas in memoria spectatorilor, cum ar fi "Sapte ani in Tibet", "Al cincilea element", "1492 - Descoperirea Paradisului". "Cold Mountain", filmul care a adus in Romania o suita de staruri -Nicole Kidman, Jude Law, Donald Sutherland, este o coproductie britanico-italiano-romana ce va aparea pe ecrane in noiembrie 2003. Povestea ecranizata a iubirii lui Inman (Jude Law), soldat confederat, si Ada (Nicole Kidman), proiectata pe fundalul razboiului de secesiune, este considerata deja intrata in cursa pentru Oscar. Iain Smith a negat afirmatiile vehiculate de mass-media, care au prezentat "Cold Mountain" drept cel mai scump film realizat anul acesta in intreaga lume, cu un buget de peste 100 de milioane de dolari. - Cum de-ati ales Romania pentru filmarile la "Cold Mountain"? - Acum doi ani, in mai, am venit in Transilvania. Citisem foarte multe despre aceasta zona si auzisem ambele versiuni - cea romaneasca si cea maghiara. Stiam ca Transilvania era inca un teritoriu virgin, nealterat. Am plecat din Budapesta, am mers pe jos, am facut autostopul, am calatorit cu autobuze si taxiuri, asa ca intr-o saptamana am colindat toata Transilvania. N-a fost prea mult, dar macar apucasem s-o vad. Iar cand am ajuns la Brasov - a fost chiar ciudat - m-am gandit ca era un oras indeajuns de mare pentru a fi un centru de film. Asa ca m-am uitat prin jur ca sa-mi dau seama ce fel de loc era, am vizitat chiar si hotelurile. Nici nu mi-a trecut prin minte atunci ca filmul "Cold Mountain" avea sa vina aici, pentru ca era deja stabilit ca urma sa fie facut in America. Dar, uitandu-ma in jur, mi-am zis: "locatii minunate, intr-o zi vom face un film aici". Sase luni mai tarziu, "Cold Mountain" a inceput sa aiba probleme din cauza costurilor ridicate pentru producerea sa in America si era pe punctul de a nu mai fi realizat. In acel moment, Miramax a spus ca trebuie sa gasim o alta tara mai ieftina, cum ar fi Canada sau statele din Europa de Est. Anthony Minghella (regizorul) a fost foarte dezamagit de idee, insa i-am zis: "Ar trebuie sa iei in calcul Romania, pentru ca are niste frumuseti deosebite". Un lucru ciudat este faptul ca districtul din Carolina de Nord unde se afla adevaratul Cold Mountain se numeste Transilvania... Motivele pentru care am venit aici sunt locatiile, foarte asemanatoare cu cele din Carolina de Nord, si costurile scazute: poti construi o multime de lucruri cu bani nu prea multi. - Cum se compara Romania cu celelalte state din Europa de Est in privinta serviciilor pentru filme de un asemenea calibru? - Romania este o tara interesanta pentru ca nu figureaza inca pe "harta" pentru filmari, ca sa zic asa, dar incet-incet ajunge acolo. (...) Cred ca Romania se afla acum la inceputul unei perioade de crestere, si "Cold Mountain" va ajuta la semnarea unor noi contracte. Cand faci un film si "supravietuiesti", toata lumea vrea sa afle ce experiente ai avut. Iar noi am reusit sa realizam aici un film de o calitate foarte buna, cu bani mult mai putini decat in SUA. Iar acest lucru inseamna foarte mult in afacerea noastra. Romania nu e un loc unde sa lucrezi fara probleme. Mentalitatea de aici ne este foarte straina. Exista si multa coruptie si un fel de a face afaceri pe ocolite. - Ati putut simti coruptia in munca de zi cu zi? - Absolut. Desi nu ne-a afectat prea mult, totusi, intr-un fel, ne-a fost greu sa avem de-a face cu ea. Nu ni s-au pus bete-n roate si n-am fost niciodata santajati, insa au existat complicatii sa mergem pe calea cea dreapta. Totodata, infrastructura de film de aici este subdezvoltata, iar cei care sustineau ca sunt manageri de productie, de fapt nu erau. Puteam sa vedem ca isi doreau sa fie, dar nu aveau destula experienta, ceea ce nu era vina lor. Ei lucrasera numai la filme mici. Cand ai de-a face insa cu un film de asemenea calibru, ai nevoie fie de oameni cu multa experienta, fie de oameni cu mult entuziasm. Am gasit aici niste oameni foarte buni. Nu este vorba despre coruptie in sensul ca niste oameni au incercat sa fure bani de la noi. Insa, daca eu platesc o suma pentru salariul soferului, vreau ca acel sofer sa primeasca acei bani, nu sa-i ia altcineva. Coruptia, dupa parerea mea, i-a afectat pe oamenii pe care i-am angajat, nu pe noi. Oamenii negociau cu mine un salariu, cel mai bun pe care puteam sa-l ofer, iar eu voiam ca ei sa lucreze oricand era nevoie, in fiecare zi a saptamanii, sa se dedice filmului. Or, cum ar fi putut face acest lucru cand eu plateam o suma, ei primeau altceva, iar restul de bani disparea? (Interviul integral in Adevarul literar si artistic)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite