Maiorul Erusencu de la IGP a pus mana pe baston

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Elevii Colegiului National "Dimitrie Cantemir" au discutat, ieri, cu reprezentanti ai politiei, ai presei si ai Primariei sectorului 2 despre violenta si modurile in care pot evita sa ajunga victime

Elevii Colegiului National "Dimitrie Cantemir" au discutat, ieri, cu reprezentanti ai politiei, ai presei si ai Primariei sectorului 2 despre violenta si modurile in care pot evita sa ajunga victime sau agresori. Dl. maior Silviu Erusencu, de la Inspectoratul General al Politiei, dl. primar Ontanu, psihologi si ziaristi au incercat sa raspunda intrebarilor elevilor, care nu de putine ori i-au pus in incurcatura. Elevii (fetele, mai ales) au dorit sa stie daca politia gaseste normal faptul ca ei nu pot circula pe anumite strazi, unde este aproape sigur ca vor fi atacati, cum pot depasi frica provocata de o agresiune traita la un moment dat, de ce politia nu ii ia in serios cand reclama furtul unor sume de bani mai putin importante, cum se pot apara de gastile de cartier si de influenta filmelor violente. Participantii au cazut de acord asupra faptului ca printre principalele cauze ale violentei se numara educatia inadecvata facuta in scoala si acasa si lipsa ocuparii utile si placute a timpului liber, ceea ce duce la formarea gastilor, ca dispret pentru munca cinstita si la consumul de droguri. Dl. maior Erusencu a recunoscut ca infractiunile mici sunt greu de probat si de pedepsit, ca cei eliberati din penitenciare ori se "perfectioneaza" in crima in timpul detentiei, ori nu sunt acceptati de societate, rezultatul final fiind in ambele cazuri recidiva. Vorbitorul a admis, de asemenea, ca el insusi si-a depasit atributiile cand, negasind o solutie la colegii sai, a "pus mana pe baston" si a "facut ordine" pe scara blocului unde locuieste. Solutia acestui fenomen a fost considerata o implicare mai responsabila a omului de pe strada atunci cand este martor la o infractiune si discernamantul fata de filmele prezentate la televizor. Actiunea a facut parte din campania "Cunoaste si stii ce faci", a Primariei sectorului 2, care va continua cu alte teme de interes in liceele Capitalei. Din pacate, la "Dimitrie Cantemir", elevii nu au fost anuntati din timp despre eveniment, asa incat cei cu adevarat interesati nu au putut asista, iar cei prezenti au fost pur si simplu trimisi de profesori sa participe, motiv pentru care la pauza cel putin jumatate dintre ei au parasit sala.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite