Intr-un lac subglaciar din Antarctica, urme de microorganisme

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Desi nici un esantion din apa Vostokului nu a putut fi studiat, in mod direct, pana acum, in urma analizei unei bucati din gheata prelevata din acest lac enigmatic au fost descoperite urme ale

Desi nici un esantion din apa Vostokului nu a putut fi studiat, in mod direct, pana acum, in urma analizei unei bucati din gheata prelevata din acest lac enigmatic au fost descoperite urme ale prezentei unei cantitati mici de microbi. Vostokul, aparut in urma cu aproximativ 20 de milioane de ani, este supus, ca si celelalte 70 de lacuri de acelasi fel din regiune, unei puternice presiuni atmosferice. Temperaturile joase si o obscuritate permanenta impiedica producerea fotosintezei. Microorganismele prezente in apa lui trebuie sa recurga la energia chimica pentru realizarea proceselor biologice. Oxigenul este prezent doar la suprafata lacului si potrivit cercetatorilor, daca microbii gasiti sunt relativ "contemporani", existenta unor sedimente antice pe fundul lui ar permite realizarea unei activitati biologice. Specialistii cred ca microbii descoperiti, pana acum, sunt un fel de "turisti", intrucat par a fi microbi moderni. Dar la o adancime mai mare si in sedimentele de pe fundul lacului s-ar putea afla microorganisme mult mai vechi. Noua descoperire are o importanta deosebita si pentru cercetatorii spatiului extraterestru, comunitatea stiintifica internationala considerand ca oceanele, care se gasesc sub suprafata inghetata a Europei, una dintre lunile planetei Jupiter, prezinta caracteristici similare celor ale lacului din Antarctica.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite