Frunda vrea sa-i despagubeasca pe fostii cumparatori de Dacii
0Gyorgy Frunda si-a amintit de cei aproximativ 550.000 de romani care, pana la 1 noiembrie 1990, au depus bani la CEC ca sa-si cumpere o Dacie si pe care i-au pierdut o data cu cresterea inflatiei.
Gyorgy Frunda si-a amintit de cei aproximativ 550.000 de romani care, pana la 1 noiembrie 1990, au depus bani la CEC ca sa-si cumpere o Dacie si pe care i-au pierdut o data cu cresterea inflatiei. Intr-o initiativa legislativa depusa, ieri, la Biroul Permanent, senatorul UDMR propune despagubirea acestora de catre CEC, cu sume actualizate cu rata inflatiei din ultimii 13 ani, dintr-un fond special, constituit de Casa din impozitul pe profit datorat statului, despagubirile urmand a se scadea din impozit. Potrivit initiativei lui Frunda, solicitantii de despagubiri vor putea depune cereri la CEC, in termen de un an de la publicarea legii in Monitorul Oficial.























































