Frunda vrea sa-i despagubeasca pe fostii cumparatori de Dacii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Gyorgy Frunda si-a amintit de cei aproximativ 550.000 de romani care, pana la 1 noiembrie 1990, au depus bani la CEC ca sa-si cumpere o Dacie si pe care i-au pierdut o data cu cresterea inflatiei.

Gyorgy Frunda si-a amintit de cei aproximativ 550.000 de romani care, pana la 1 noiembrie 1990, au depus bani la CEC ca sa-si cumpere o Dacie si pe care i-au pierdut o data cu cresterea inflatiei. Intr-o initiativa legislativa depusa, ieri, la Biroul Permanent, senatorul UDMR propune despagubirea acestora de catre CEC, cu sume actualizate cu rata inflatiei din ultimii 13 ani, dintr-un fond special, constituit de Casa din impozitul pe profit datorat statului, despagubirile urmand a se scadea din impozit. Potrivit initiativei lui Frunda, solicitantii de despagubiri vor putea depune cereri la CEC, in termen de un an de la publicarea legii in Monitorul Oficial.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite