Diplome furate si cataloage de bacalaureat contrafacute
0Pentru ca directorul Florescu este acum mare stab in MEC, de un an de zile, nici Politia, nici ISMB-ul nu gasesc responsabilii
Un numar de 13 diplome de bacalaureat, o diploma de absolvire de 10 clase si doua cataloage de absolvire lipsesc de la Grupul Scolar Industrial "Nicolae Teclu" din Bucuresti, a constatat echipa de control a Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti si organele de politie. De asemenea, in cataloagele de bacalaureat s-au realizat numeroase modificari ilegale. Din perioada 1980-1988 lipsesc 10 diplome de bacalaureat, o diploma de bacalaureat din anul 1992 si doua diplome din anul 1994. In plus, lipsesc cataloagele examenelor de absolvire din 1992 si, respectiv, din 1995, sesiunea septembrie. In catalogul de bacalaureat din iunie 1993 exista modificari nestampilate, iar catalogul examenului de bacalaureat din iunie 1996 nu este stampilat pentru conformitate. In perioada 1993-1998, director al acestei unitati de invatamant a fost dl. Dragos Florescu, in prezent director al Directiei Generale pentru Relatiile cu Sindicatele si Patronatul din cadrul Ministerului Educatiei. Domnia sa a ocupat si functia de director adjunct al Grupului Scolar Industrial "Nicolae Teclu" intre anii 1991 si 1993. "Cand am plecat din functia de director, in 1998, am predat gestiunea, conform legii, pe baza de proces-verbal, d-nei directoare actuale, care a constatat ca nu exista lipsuri. Acesta este actul care m-a disculpat", declara dl. Dragos Florescu. Actualul director al Grupului Scolar Industrial "N. Teclu", d-na Gabi Niculae, se declara nevinovata, insa a refuzat sa discute despre gravele deficiente constatate in documentele scolare si in actele de studii. "Inteleg ca sunt niste polite de platit, insa nu sunt abilitata sa lucrez cu presa si cred ca am dreptul sa am o atitudine rezervata. Si aceasta nu pentru ca as avea ceva de ascuns", spune d-na Gabi Niculae. Acest lucru i s-a cerut, probabil, sa-l spuna si de catre conducerea ISMB. Afland ca redactorul ziarului Adevarul va fi in scoala la ora 8,00, dl. Ilie Stefan, director in cadrul ISMB, a facut o escala in aceasta unitate de invatamant unde a fost director adjunct inaintea orei 8,00, pentru "instruirea" d-nei directoare Niculae. Diplomele au disparut, fie la Inspectoratul scolar, fara ca cei care le-au preluat sa constate lipsa lor din registru, fie la nivelul scolii unde s-au falsificat semnaturile membrilor comisiei de bacalaureat si a directorului. "Este greu sa spun ca diplomele au disparut in perioada mea sau au disparut dupa ce am plecat eu de acolo", spunea dl. Dragos Florescu. Cert este ca, pana in prezent, in afara de un avertisment scris dat de catre ISMB actualei directoare, nu a fost gasit nici un vinovat. De un an de zile, politia nu a facut nimic pentru a identifica daca aceste diplome circula nestingherite sau pentru a stabili cine se face vinovat de disparitia lor.























































