Cinstire numai pentru o zi, uitare de un an
0Coroanele depuse pe 1 Decembrie la Arcul de Triumf au fost plouate, a nins peste ele, au inghetat si s-au dezghetat de mai multe ori. Printre panglici murdarite de noroi, resturi de frunze si flori
Coroanele depuse pe 1 Decembrie la Arcul de Triumf au fost plouate, a nins peste ele, au inghetat si s-au dezghetat de mai multe ori. Printre panglici murdarite de noroi, resturi de frunze si flori s-au scurs la baza monumentului. Dar nu mai intereseaza pe nimeni. Ziua Nationala a trecut, reprezentantii institutiilor statului si-au facut datoria si au fost vazuti de toata lumea cum ii cinstesc pe eroii neamului. O cinstire care dureaza numai o zi, la fel ca si promisiunile privind transformarea Arcului intr-un muzeu accesibil oricui. Noroc ca Ziua Nationala nu poate lipsi din calendar si, o data pe an, e sigur ca se face curat, pentru ca inaltele oficialitati sa omagieze, din nou, faptele inaintasilor.























































