UE va introduce vize pentru diplomaţii SUA
0Comisia Europeană va propune ca diplomaţii americani să fie nevoiţi să ceară vize atunci când călătoresc în ţările Uniunii, începând cu 1 ianuarie 2009, dacă Washingtonul nu ia
Comisia Europeană va propune ca diplomaţii americani să fie nevoiţi să ceară vize atunci când călătoresc în ţările Uniunii, începând cu 1 ianuarie 2009, dacă Washingtonul nu ia măsuri pentru eliminarea obligativităţii vizelor pentru cetăţenii tuturor statelor UE.
"Nu a fost înregistrat niciun progres tangibil în privinţa Statelor Unite, în pofida eforturilor Comisiei şi ale statelor membre în nume individual", se arată într-un comunicat al CE preluat de Reuters.
Doar 15 din cele 27 de state membre UE fac parte în prezent din programul Visa Waiver, care permite cetăţenilor lor să călătorească în SUA fără a solicita în prealabil vize. În schimb, cetăţenii din celelalte 12 state UE, inclusiv România, continuă să aibă nevoie de vize. (Mediafax)























































