Teheranul recunoaşte existenţa homosexualilor în Iran

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Un consilier prezidenţial de la Teheran a recunoscut că în Iran există homosexuali, dar nu la fel de mulţi ca în Statele Unite. El a explicat că înţelesul declaraţiilor preşedintelui

Un consilier prezidenţial de la Teheran a recunoscut că în Iran există homosexuali, dar nu la fel de mulţi ca în Statele Unite. El a explicat că înţelesul declaraţiilor preşedintelui iranian la Universitatea Columbia din New York a fost distorsionat din cauza traducerii defectuoase, relatează Sky News.

Ahmadinejad le-a spus studenţilor americani că în Iran nu există homosexuali, provocând o dispută la nivel mondial. "Declaraţia lui Ahmadinejad nu a fost un răspuns politic", a precizat Mohammad Kalhor.

Din cauza diferenţelor istorice, religioase şi culturale, homosexualitatea nu este un fenomen la fel de comun în lumea islamică, aşa cum este în Occident, potrivit lui Kalhor. În Iran, homosexualitatea este pedepsită cu moartea.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite