Drepturile muncitorilor români din Spania, reglementate prin Convenţie bilaterală

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Românii care muncesc în Spania vor putea beneficia de aceleaşi drepturi în materie de securitate socială cu spaniolii, după ce guvernul a aprobat, săptămâna trecută, proiectul de lege prin

Românii care muncesc în Spania vor putea beneficia de aceleaşi drepturi în materie de securitate socială cu spaniolii, după ce guvernul a aprobat, săptămâna trecută, proiectul de lege prin care se ratifică Convenţia între România şi Spania în domeniul securităţii sociale.
Convenţia se aplică reciproc, astfel încât cetăţenii unuia dintre statele semnatare care lucrează pe teritoriul celuilalt vor beneficia de condiţii de securitate socială similare cu cele ale cetăţenilor statului în care muncesc. Documentul reglementează şi acordarea drepturilor de asistenţă socială în caz de boală, maternitate, bătrâneţe, deces, accidente de muncă, boli profesionale, şomaj şi alocaţii pentru copii.
Actul normativ stabileşte că, în perioada în care un român sau spaniol desfăşoară o activitate remunerată în unul dintre cele două state, această persoană va fi supusă numai legislaţiei statului pe teritoriul căruia lucrează. În ceea ce priveşte pensiile pentru invaliditate, limită de vârstă sau urmaş, acordarea acestora se va calcula proporţional cu perioadele de asigurare realizate conform legislaţiei ambelor state. După determinarea drepturilor, instituţia competentă a fiecărei părţi semnatare va recunoaşte şi va acorda persoanei prestaţia cea mai favorabilă. De asemenea, cheltuielile cu asistenţa medicală acordată de către unul dintre state în numele celuilalt vor fi rambursate de către instituţia competentă în euro pe baza costurilor reale.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite