Mihai Stoica: "Strategia jocului de la Erevan a fost gresita"
0Presedintele executiv al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat, vineri, ca rezultatul obtinut de echipa nationala a Romaniei in partida cu Armenia, 1-1, din preliminariile Cupei Mondiale 2006, se
Presedintele executiv al FC Steaua, Mihai Stoica, a declarat, vineri, ca rezultatul obtinut de echipa nationala a Romaniei in partida cu Armenia, 1-1, din preliminariile Cupei Mondiale 2006, se datoreaza strategiei jocului, care a fost gresita. "Daca va fi abordata aceeasi strategie, este greu sa ne mai calificam. Avem o grupa grea. Doar echipa de pe locul intai se califica, locul doi merge la baraj. Asa ne-am lamentat si la europene, cand am spus ca am pierdut calificarea in ultimele minute, la Copenhaga. Atunci am pierdut posibilitatea de a ocupa locul doi si ati vazut apoi ce a patit Norvegia cu Spania. Dar am preferat sa ne luam de un arbitru ca ne-a impiedicat sa facem performanta", a mai spus presedintele executiv al FC Steaua, intr-o conferinta de presa, sustinuta la Stadionul Ghencea. Stoica a declarat ca jucatorii formatiei Steaua care au evoluat in partida de la Erevan nu s-au aflat printre cei care au dezamagit. "Paraschiv a facut un joc bun si nu inteleg de ce a fost schimbat, pentru ca el a luminat terenul prin pasa data la golul lui Marica. Daca si Neaga marca la o alta centrare de-a lui Paraschiv, altfel ar fi aratat prima pagina a ziarelor din Romania", a mai spus Stoica, adaugand ca Nicolae Dica nu a avut o evolutie stralucita. Intrebat pe cine vede antrenor la echipa nationala, Stoica a spus ca nu stie, oficial, de vreo demisie a lui Anghel Iordanescu, dar ar fi bun orice antrenor care renunta la turneul din Cipru. "Acum se vede cat de mult a contat turneul din Cipru din acest an. Nu stiu unde sunt jucatorii care s-au evidentiat in Cipru. Unii dintre ei nici nu stiu daca mai joaca", a mai spus Stoica. Acesta considera ca nu i se pare normal ca inaintea meciului cu Armenia sa se discute despre Ghionea. "Desi era accidentat, s-a vorbit despre Ghionea la federatie, sa vada daca nu cumva i-a mai ramas vreo pastila de Oropivalone prin buzunar", a spus Stoica. Presedintele executiv al FC Steaua a refuzat apoi sa mai vorbeasca despre echipa nationala. "Atunci cand mi-am exprimat o parere, am fost chemat in instanta si putini au fost aceia care mi s-au alaturat. De aceea, nici acum nu raspund celor care ma ataca, dar nu am sa le raman dator", a mai spus Stoica.























































