Irina Begu, fantastică! A salvat o minge de meci şi s-a calificat în semifinale la Istanbul

0

Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul, după ce a învins-o pe croata Donna Vekic, scor 3-6, 7-6, 6-1.

Begu a fost condusă cu 6-3 şi 6-5, moment în care Vekic a servit pentru meci. Croata clasată pe locul 54 WTA a avut o minge de meci la 40-30, dar Begu a reuşit să egaleze situaţia, după care a făcut break şi a egalat situaţia la 6.

Irina s-a impus lejer în tiebreakul setului doi, scor 7-1, şi a luat setul al doilea cu 6-1, profitând de căderea adversarei sale.

După două ore şi 14 minute, Irina s-a calificat în semifinalele turneului de la Istanbul, unde o va întâlni pe Pauline Parmentier, din Franţa. Aceasta a beneficiat de abandonul lui Caroline Wozniacki la 1-1 la seturi. Parmentier e clasată pe locul 122 WTA.