PSD nu vrea sa faca nici o concesie UDMR
0PSD si UDMR isi vor prezenta reciproc, saptamana viitoare, cate o varianta a protocolului de colaborare dintre cele doua partide, care va fi semnat, probabil, la sfarsitul lunii ianuarie. Liderii PSD
PSD si UDMR isi vor prezenta reciproc, saptamana viitoare, cate o varianta a protocolului de colaborare dintre cele doua partide, care va fi semnat, probabil, la sfarsitul lunii ianuarie. Liderii PSD si UDMR s-au intalnit, luni seara, pentru discutii pe tema noului protocol, udemeristii inaintandu-le partenerilor lor o evaluare proprie asupra indeplinirii acordului de colaborare din anul trecut. UDMR a constatat ca exista o serie de restante din vechiul protocol, cum ar fi restituirea bunurilor apartinand bisericilor istorice si comunitatii maghiare. Uniunea va include aceasta problema in propriul proiect de protocol, alaturi de alte cerinte: accelerarea retrocedarii terenurilor si padurilor, infiintarea universitatii maghiare de stat, precum si a noi facultati si catedre la Universitatea Babes-Bolyai, precum si recunoasterea dreptului ceangailor de a invata in limba materna. Noile puncte ale protocolului, in varianta maghiara, vor fi stabilite insa, maine, la o sedinta a Consiliului operativ al UDMR. Cele doua partide doresc ca, de aceasta data, sa pastreze un secret desavarsit in privinta continutului protocolului. Surse din PSD afirma ca s-ar putea ca problema revizuirii Constitutiei sa tensioneze relatiile dintre cei doi parteneri. Pe de alta parte, surse din UDMR afirma ca modificarea Legii fundamentale va fi tratata separat, intr-un fel de anexa a protocolului, pentru a fi evitata blocarea negocierilor. Punctul aflat in divergenta este cerinta UDMR de a se renunta la sintagma "stat national", idee cu care PSD nu este de acord. UDMR spune ca doreste mentinerea caracterului unitar, pentru a nu se crede ca Uniunea urmareste modificarea granitelor Romaniei. Punerea in discutie a caracterului national va fi facuta pornindu-se de la ideea ca, atata vreme cat se accepta existenta minoritatilor, nu se poate vorbi de un stat national. UDMR doreste ca problema statului national sa fie privita si in perspectiva europeana, dar PSD nu vrea sa deschida acum cutia Pandorei. De altfel, la ultima sedinta a Delegatiei Permanente, cuvantul de ordine lansat de premierul Adrian Nastase a fost "Nici o concesie!". Este sigur ca modificarea Legii electorale si a Legii partidelor va constitui unul din subiectele de colaborare parlamentara dintre PSD si UDMR, ambele partide avand idei apropiate pe aceste teme. Extrem de dificile vor fi discutiile legate de modificarea Legii alegerilor prezidentiale, deoarece UDMR vrea ca presedintele sa fie ales de Parlament, fapt care ar presupune un regim de republica parlamentara, cu care PSD nu este de acord nici in ruptul capului. In eventualitatea in care cele doua partide nu se vor intelege, UDMR este pregatita sa ia calea opozitiei. Intrebat ce se intampla daca negocierile esueaza, presedintele UDMR Marko Bela declara ieri, in presa maghiara: "Atunci vom ramane intr-o opozitie ferma. A mai fost asa intre 1990 si 1996, dar sper ca vom putea cadea de acord".























































