Marko: "Dosaro-mania", armă politică
0Preşedintele UDMR, Marko Bela, a criticat, ieri, modul defectuos în care Coaliţia continuă să funcţioneze, fapt dovedit recent de proasta gestionare a scandalului numirii liberalului Varujan
Preşedintele UDMR, Marko Bela, a criticat, ieri, modul defectuos în care Coaliţia continuă să funcţioneze, fapt dovedit recent de proasta gestionare a scandalului numirii liberalului Varujan Vosganian pentru funcţia de comisar european. În opinia liderului Uniunii, România traversează o perioadă a "dosaro-maniei", în care "oricine poate fi acuzat că a colaborat cu Securitatea şi aceste acuze pot fi folosite ca arme politice". "Este regretabil că, din cauza funcţionării defectuoase a Coaliţiei, în ultima vreme, la noi, orice nominalizare, orice candidatură iese cu scandal. (...) Nu reuşim să ne corelăm în aşa fel şi să rezolvăm problemele noastre în interiorul Coaliţiei, prin dezbateri, prin negocieri între diferite forţe politice", a apreciat Marko. (Marius Vulpe)























































