"Cel care ne acuza, ne ofenseaza"
0Presedintele UDMR, Marko Bela, a declarat, luni, ca decizia Parchetului de a se autosesiza pentru ca la sedinta Consiliului Reprezentantilor Unionali (CRU) s-a intonat imnul Ungariei reprezinta "o
Presedintele UDMR, Marko Bela, a declarat, luni, ca decizia Parchetului de a se autosesiza pentru ca la sedinta Consiliului Reprezentantilor Unionali (CRU) s-a intonat imnul Ungariei reprezinta "o actiune politica ce tensioneaza atmosfera" si "ofenseaza" UDMR. "Consideram ca imnul Ungariei este al tuturor maghiarilor. L-am cantat si pana acum. Este un cantec traditional care se canta si in biserici", a explicat Marko Bela. In opinia liderului UDMR, autosesizarea Parchetului pe aceasta tema "a avut loc prin ignorarea tuturor principiilor de drept". "Cel care ne acuza ca am fi adus o ofensa la adresa statului ne ofenseaza, ofenseaza o formatiune politica din Parlamentul Romaniei, care a avut o atitudine potrivita si care respecta Constitutia tarii", a adaugat Marko Bela. Presedintele UDMR crede ca ar putea exista o legatura intre acest demers al Parchetului si audierea presedintelui PRM, Corneliu Vadim Tudor. "Este interesant ca aceasta autosesizare are loc atunci cand il acuza pe presedintele PRM Corneliu Vadim Tudor. Este interesant ca cineva incearca sa faca o contrabalansare", a opinat Marko Bela, fara a face precizari in acest sens. Liderii UDMR cred ca autosesizarea Parchetului se inscrie in seria atacurilor nationaliste la adresa Uniunii. Marko Bela a promis ca va cere explicatii Ministerului Justitiei, pe motiv ca actiunea Parchetului este politica, desi aceasta institutie ar trebui sa fie apolitica. Senatorul UDMR, Eckstein Kovacs Peter, membru in Comisia juridica a acestei Camere, a spus, la randul sau, ca "este vorba de un demers nu juridic, ci de alta natura". El a apreciat ca intonarea imnului maghiar la sedinta CRU nu este o infractiune si s-a intrebat cum de a ofensat simbolurile nationale ale Romaniei.























































