Basescu ii invata pe pedisti cum sa darame PSD

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele PD, Traian Basescu, s-a hotarat sa le trimita, astazi, pedistilor din teritoriu o scrisoare menita a-i intari in lupta cu partidul de guvernamant. Conceputa pentru a contracara atacul

Presedintele PD, Traian Basescu, s-a hotarat sa le trimita, astazi, pedistilor din teritoriu o scrisoare menita a-i intari in lupta cu partidul de guvernamant. Conceputa pentru a contracara atacul declansat de Adrian Nastase asupra filialelor pediste, misiva lui Basescu contine principalele argumente pentru care PSD trebuie inlaturat, in 2004, prin alegeri, de la guvernare, precum si incompatibilitatea absoluta dintre PSD si PD pentru o ipotetica alianta pre- sau postelectorala. Seful democratilor le demonstreaza celor din teritoriu ca partidul lui Nastase este unul "corupt", "clientelar", care nu are nici in clin, nici in maneca cu social-democratia. Din acest considerent, sustine Basescu, pedistii trebuie sa se bata pentru ca PSD sa piarda confruntarea din 2004. In acest scop, seful PD are de gand sa propuna schimbarea obiectivului democratilor pentru alegerile de peste doi ani: un procent de 20-25 la suta din voturi. In orice ipoteza, el exclude o alianta cu PSD - "Asta este damblaua lui Nastase, de a unifica social-democratia" - si prezinta soarta pesedistilor in ipoteza victoriei democrate: "Il asigur pe Adrian Nastase ca nu voi incerca sa-i distrug filialele locale, dar multi dintre oamenii PSD nu vor mai umbla liberi prin tara".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite