Swiatek, pusă la respect de Halep: Seria incredibilă a polonezei a fost întreruptă de „Simo“

0
Swiatek

Campioana de la French Open 2020 părea că va obţine încă o calificare, la cum a început partida din optimi. Apoi, totul s-a năruit pentru Iga. La interviul de după meci, ea a fost nevoită să recunoască, deschis, superioritatea adversarei sale.

Iga Swiatek (19 ani, 17 WTA) a rămas, după meciul cu Halep, fără o serie incredibilă: 21 de seturi câştigate la rând la turneele de Grand Slam!

Poloneza a luat, anul trecut, French Open, înregistrând şapte victorii la rând, în câte două seturi. Atunci, a spulberat-o inclusiv pe Halep, scor 6-1, 6-2, în optimi.

Ajunsă la Melbourne, Iga şi-a continuat seria impresionană de victorii în minimum de seturi:

*Turul I: 6-1, 6-3 cu Rus (77 WTA)

*Turul II: 6-2, 6-4 cu Giorgi (79 WTA)

*Turul III: 6-4, 6-3 cu Ferro (46 WTA)

Iar astăzi, Swiatek a luat setul I, în confruntarea cu Halep (6-3). Apoi însă, le-a cedat pe următoarele două, 1-6, 4-6, şi a fost eliminată de la Australian Open. Potrivit Eurosport, postul care transmite Australian Open, după meci, Iga a recunoscut superioritatea Simonei.

Ce a spus Iga Swiatek?

*Am foarte mult respect pentru Simona, mereu are o mulţime de opţiuni în jocul său. Când ceva nu merge bine, e capabilă să schimbe, face ajustările necesare şi chiar schimbă tactica. E grozav ce reuşeşte. Aceasta e diferenţa între marile campioane şi jucătoarele mai puţin experimentate. Astăzi, nu am simţit că am foarte multe opţiuni de a juca împotriva ei.

CITEŞTE ŞI:

VIDEO Halep, încurcată de ziarişti: Întrebarea care a pus-o în dificultate

Halep - Serena Williams, meci cu o miză financiară uriaşă: Câţi bani vor fi puşi în joc

Halep - Serena Williams, meci atractiv pentru casele de pariuri: Cine e favorită în sferturi

CTP, încântat înainte de marele meci Halep - Serena Williams: „Pentru mine, acesta e deja câştigul!“

FOTO Serena Williams, căzătură urâtă: A explicat starea ei de sănătate după un moment alarmant

„Serena Williams a slăbit mult!“: Halep, avertizată înaintea meciului din sferturi

Halep - Serena Williams, meci colosal: Simona, declaraţie superbă despre adversara ei

VIDEO Halep, în extaz: Simona le-a dat fanilor o veste minunată după victoria de la Australian Open

Serena o aşteaptă pe Simona: Ce a spus Williams despre duelul cu Halep din sferturi

VIDEO Halep, fantastică: Gestul prin care şi-a celebrat victoria cu numărul 100 la un Grand Slam

Momentul magic al Simonei: 100 de victorii la turneele de Grand Slam! L-a depăşit pe Năstase

Halep, aplaudată de presa mondială: „A fost ca un uragan!“. Ce au scris marile publicaţii şi site-uri