Patricia Ţig, victorie splendidă la Paris, atinge un maxim istoric al carierei

Jucătoarea Patricia Maria Ţig (59 WTA) s-a calificat, joi, în turul trei la Roland Garros, cel mai bun rezultat al carierei într-un turneu de  Grand Slam

Ştiri pe aceeaşi temă

Ţig a trecut în turul secund pe jucătoarea din SUA Christina McHale (82 WTA), pe care a învins-o, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 36 de minute.

Primul set a fost echilibrat, Patricia a condus cu 4-1, s-a văzut egalată, dar a luat ultimele două game-uri şi a câştigat după 52 de minute. Românca a dominat mult mai clar ostilităţile în partea secundă, a servit foarte bine, nu i-a oferit adversarei sale nici măcar minge de break şi a luat setul cu 6-3.

În runda următoare, românca o va întâlni pe Fiona Ferro (49 WTA), învingătoare în meciul cu favorita Elena Rîbakina (18 WTA şi cap de serie 14). Jucătoarea franceză s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2, în două ore şi trei minute.

Tot joi, s-a caliifcat în turul trei al aceluiaşi turneu şi Irina Bara, locul 142 WTA (amănunte aici)

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: