Dinamo Zagreb furnizează bomba serii în Europa League, elimină pe Tottenham după ce pierduse în primul meci cu 2-0

0
Zagreb

Echipele Arsenal Londra, AS Roma, Granada şi Dinamo Zagreb s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale Ligii Europa, trecând în optimi de Olympiakos, Molde, Şahtior Doneţk şi Tottenham.

O surprirză imensă s-a produs la Zagreb (foto), acolo unde gazdele au reuşit să surmonteze deficitul de două goluri din prima manşă, în urmă cu o săptămână, la Londra, croaţii fiind învinşi cu 2-0. Toate cele trei goluri ale meciului au fost marcate de Orsic (’62, 83, ‘106)

Rezultatele înregistrate în primele patru meciuri din returul optimilor:

Arsenal Londra – Olympiakos Pireu 0-1 (3-1 în tur)

A marcat: El Arabi ‘51

Dinamo Zagreb – Tottenham 3-0 după prelungiri (0-2 în tur)

A marcat: Orsic ’62, 83, ‘106

Molde FK – Granada 2-1 (0-2 în tur)

Au marcat: Vallejo ’29 (autogol), Hestad ’90 (penalti) / Soldado ‘72

Şahtior Doneţk – AS Roma 1-2 (0-3 în tur)

Au marcat: Moraes ’59 / Mayoral ’48, ‘72

Partidele AC Milan – Manchester United (1-1 în tur), Young Boys Berna – Ajax Amsterdam (0-3 în tur), Glasgow Rangers – Slavia Praga (1-1 în tur) şi Villarreal – Dinamo Kiev (2-0 în tur) au început la ora 22.00.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon