CFR Cluj a fost la un pas de o victorie mare în calificările pentru Liga Campionilor. Young Boys Berna a egalat în prelungiri

CFR Cluj / FOTO Arhivă

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul disputat, marţi, pe teren propriu cu campioana Elveţiei, Young Boys Berna, în manşa I a turului al treilea preliminar al Ligii Campionilor. Returul va avea loc la 10 august.

Ştiri pe aceeaşi temă

Au marcat: Manea '4 / Sierro '90+3.

1-0, min. 4: Deac a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, Omrani a deviat uşor balonul cu capul şi Manea, aflat într-o poziţie suspectă de ofsaid, a trimis cu coapsa mingea în poartă, de pe linia de şase metri;

1-1, min. 90+3: Aebischer a executat o lovitură liberă de la 17 metri, Arlauskis a respins în lateral, dar Sierra a fost pe fază şi a trimis balonul în plasă.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Bouhenna, Cestor, Camora - Susici, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache '85) - Deac - Alibec (Păun '22), Omrani (Debeljuh '62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Camara (Rieder '56), Zesiger, Garcia (Lefort '71) - Ngamaleu (Spielmann '71), Aebischer, Martins (Sierro '84), Fassnacht (Lauper '56) - Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.

Cartonaşe galbene: Susici '45+4, Deac '90+2.

Arbitri: Danny Makkelie - Hessel Steegstra şi Jan de Vries - Allard Lindhout (toţi din Olanda).

Dacă va trece de Young Boys Berna, CFR Cluj va juca în play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) - Slavia Praga (Cehia).

În caz contrar, campioana României va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: