Bombă în grupa României din preliminariile CM 2022: Germania, îngenuncheată pe teren propriu

0
germania

Macedonia de Nord, echipa pe care tricolorii au învins-o, săptămâna trecută, la Bucureşti, a reuşit o victorie incredibilă pe terenul Germaniei, scor 2-1.

Miercuri seara, la Duisburg, formaţia care părăsea, în urmă cu doar cîteva zile, Arena Naţională cu capetele plecate a reuşit una dintre cele mai mari surprize ale preliminarii şi a învins Germania selecţionată care nu mai pierduse în ultimele 35 de meciuri jucate în  calificările pentru turneele finale ale competiţiei supreme.

Germania a dominat întâlnirea în prima parte, dar nu şi-a creat ocazii însemnate de gol. Mai mult, Macedonia a intrat la vestiare în avantaj, după ce Pandev a deschis scorul în minutele de preungire ale primei părţi. Gazdele au egalat dintr-o lovitură de la 11 metri (minutul 63), dar macedonenii au dat lovitura de graţie prin Elmas (85)

Ultima dată când nemţii fuseseră învinşi în preliminariile CM fusese la 1 septembrie 2001, într-un meci tot pe teren propriu, 1-5, cu Anglia.

Preliminarii CM 2022, grupa J, astăzi

Armenia - România 3-2 (0-0);

Sperţian '56, Haroian '86, Barseghian '89 (p) / Cicâldău '62, '72.

Germania - Macedonia de Nord 1-2 (0-1);

Gundogan '63 (p) / Pandev '45+2, Elmas '85.

Liechtenstein - Islanda 1-4 (0-2).

Frick '79 / Sevarsson '12, Bjarnason '45+1, Palsson '77, Sigurjonsson '90+3 (p).

6. Liechtenstein 3 0 0 3 1-10 0

*Se califică direct la turneul final câştigătoarea din fiecare grupă. Ocupantele locurilor secunde, zece la număr, alături de două naţionale venite din Liga Naţiunilor, vor merge la baraj. Aceste 12 echipe se vor lupta pentru ultimele 3 locuri disponibile pentru Europa la CM 2022.