Begu, ce meci, la Roma: A pierdut, dramatic, cu o fostă semifinalistă de la French Open

Dacă Simona Halep (3 WTA) va fi programată de marţi încolo, la Italian Open, având în vedere că are bye în turul I din postura de cap de serie numărul 3, pentru alte două românce competiţia a început deja.

Ştiri pe aceeaşi temă

Irina Begu (75 WTA) a fost prima româncă intrată pe teren, la Roma. Pentru a pătrunde pe tabloul principal, sportiva de 30 de ani avea nevoie de două victorii, în calificări. Din păcate, Irina a fost învinsă după prima partidă, în care, ce-i drept, a avut în faţă o adversară prolifică.

În duelul cu Andrea Petkovici (Germania, 33 de ani, 109 WTA), Begu s-a bătut de la egal la egal cu jucătoarea care are în CV o semifinală la French Open (în 2014), plus două sferturi, la Australian Open (2011) şi la US Open (2011).

Primul set a fost pe muchie de cuţit, cu două break-uri succesive la început şi apoi egalitate până la 4-4. La 5-4 pentru Petkovici, Irina şi-a pierdut serviciul şi a cedat cu 4-6.

Actul secund a fost la fel de echilibrat, cu două break-uri, în primele zece game-uri: 5-5. La acest scor, i-a venit rândul Irinei să obţină un nou break (6-5). Imediat, românca a şi luat setul, pe serviciul propriu: 7-5.

Decisivul a fost dramatic: Petkovici s-a dus la 3-0, Begu a egalat (3-3), însă, din păcate, de aici încolo n-a mai luat niciun game, cedând cu 3-6.

Într-o altă partidă din calificări, Patricia Ţig (64 WTA) joacă, astăzi, cu chinezoaica Yafan Wang (122 WTA).

Dacă apreciezi acest articol, te așteptăm să intri în comunitatea de cititori de pe pagina noastră de Facebook, printr-un Like mai jos: